This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,979 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,070 sqft |
| Age | 76 years (1950) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,009 sqft) |
| Land Frontage | 44 ft |
| Land Dimensions | 44 x 139.44 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-Apr-30 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 004-369-904 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,943,000 | $29,000 | $1,972,000 | -5.6% | - |
| 2025 | $2,054,000 | $33,900 | $2,087,900 | -0.3% | $8,979 |
| 2024 | $2,058,000 | $35,800 | $2,093,800 | +9.0% | $8,328 |
| 2023 | $1,886,000 | $35,500 | $1,921,500 | +6.8% | $7,305 |
| 2022 | $1,764,000 | $35,500 | $1,799,500 | +19.5% | $6,665 |
| 2021 | $1,475,000 | $30,600 | $1,505,600 | +6.7% | $6,115 |
| 2020 | $1,381,000 | $30,000 | $1,411,000 | -14.6% | $5,774 |
| 2019 | $1,623,000 | $29,100 | $1,652,100 | -3.7% | $5,743 |
| 2018 | $1,686,000 | $29,100 | $1,715,100 | +1.6% | $5,604 |
| 2017 | $1,659,000 | $29,100 | $1,688,100 | - | $5,581 |
5829 McKinnon Street
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,564 sqft |
| Price / SqFt: | $895 |
| Age: | 112 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,591 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3106040 |
| Distance: | 1.4 km |
4277 Castlewood Crescent
| Sold Price: | $1,850,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,326 sqft |
| Price / SqFt: | $795 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,870 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3078740 |
| Distance: | 1.4 km |
3281 E 46th Avenue
| Sold Price: | $1,660,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,442 sqft |
| Price / SqFt: | $680 |
| Age: | 84 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,450 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3099283 |
| Distance: | 1.4 km |
3168 E 16th Avenue
| Sold Price: | $1,700,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,126 sqft |
| Price / SqFt: | $800 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,746 sqft) |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3055181 |
| Distance: | 1.8 km |
3995 Slocan Street
| Sold Price: | $1,770,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,824 sqft |
| Price / SqFt: | $970 |
| Age: | 86 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,171 sqft) |
| Days on Market: | 267 |
| MLS® Number: | R3023096 |
| Distance: | 1.9 km |
3191 Renfrew Street
| Sold Price: | $1,505,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,669 sqft |
| Price / SqFt: | $902 |
| Age: | 83 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,025 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3108404 |
| Distance: | 2.1 km |
3783 Price Street
| Asking Price: | $1,498,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,983 sqft |
| Price / SqFt: | $755 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,009 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3124865 |
| Distance: | 536 m |
3786 Moscrop Street
| Asking Price: | $1,998,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,740 sqft |
| Price / SqFt: | $1,148 |
| Age: | 101 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,784 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3117246 |
| Distance: | 573 m |
5454 Melbourne Street
| Asking Price: | $1,549,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,657 sqft |
| Price / SqFt: | $935 |
| Age: | 77 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,525 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3124925 |
| Distance: | 711 m |