






This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 1,179 sqft |
| Age |
| Newly Built |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-10 |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 800-182-413 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
#5502 1289 Hornby Street
| Asking Price: | $2,880,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | $1,161 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,385 sqft |
| Price / SqFt: | $2,079 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3097646 |
| Distance: | 32 m |
#3501 889 Pacific Street
| Asking Price: | $2,280,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | $933 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,238 sqft |
| Price / SqFt: | $1,842 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3111370 |
| Distance: | 237 m |
#3202 1111 Richards Street
| Asking Price: | $2,989,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | $12,345 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,452 sqft |
| Price / SqFt: | $2,059 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3115330 |
| Distance: | 445 m |
#2808 1033 Nelson Street
| Asking Price: | $2,280,000 |
| Listing Date: | 2025-Aug-22 |
| Maint. Fee: | $859 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,060 sqft |
| Price / SqFt: | $2,151 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 281 |
| MLS® Number: | R3039833 |
| Distance: | 456 m |
#801 633 Kinghorne Mews
| Asking Price: | $2,395,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | $1,137 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,225 sqft |
| Price / SqFt: | $1,955 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3127330 |
| Distance: | 565 m |
#602 1388 Homer Street
| Asking Price: | $2,698,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $1,097 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,355 sqft |
| Price / SqFt: | $1,991 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3110268 |
| Distance: | 591 m |
#2102 590 Nicola Street
| Sold Price: | $2,750,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $1,451 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,461 sqft |
| Price / SqFt: | $1,882 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3084614 |
| Distance: | 1.4 km |
#1703 620 Cardero Street
| Sold Price: | $2,050,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | $1,169 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,459 sqft |
| Price / SqFt: | $1,405 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3076650 |
| Distance: | 1.4 km |
#2103 620 Cardero Street
| Sold Price: | $2,120,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-08 |
| Maint. Fee: | $1,169 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,464 sqft |
| Price / SqFt: | $1,448 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 80 |
| MLS® Number: | R3059965 |
| Distance: | 1.4 km |
#1604 6138 Birney Avenue
| Sold Price: | $2,288,800 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | $629 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,156 sqft |
| Price / SqFt: | $1,980 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3113288 |
| Distance: | 8.4 km |
#1003 3963 Uplands Way
| Sold Price: | $2,100,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | $880 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,414 sqft |
| Price / SqFt: | $1,485 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3108628 |
| Distance: | 10.0 km |
Assessment and tax information is not available for this property.