

























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,814 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,072 sqft |
| Age | 11 years (2015) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 029-671-159 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $898,000 | $260,000 | $1,158,000 | -5.3% | - |
| 2025 | $948,000 | $275,000 | $1,223,000 | -2.9% | $3,814 |
| 2024 | $976,000 | $283,000 | $1,259,000 | +0.2% | $3,737 |
| 2023 | $974,000 | $282,000 | $1,256,000 | +5.5% | $3,493 |
| 2022 | $897,000 | $293,000 | $1,190,000 | +9.4% | $3,205 |
| 2021 | $820,000 | $268,000 | $1,088,000 | +0.2% | $3,180 |
| 2020 | $821,000 | $265,000 | $1,086,000 | -7.3% | $3,177 |
| 2019 | $903,000 | $268,000 | $1,171,000 | +3.0% | $2,999 |
| 2018 | $869,000 | $268,000 | $1,137,000 | +7.8% | $2,806 |
| 2017 | $785,000 | $270,000 | $1,055,000 | - | $2,695 |
2323 Brunswick Street
| Sold Price: | $1,309,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | $537 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,107 sqft |
| Price / SqFt: | $1,182 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3083499 |
| Distance: | 0 m |
2389 Scotia Street
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | $723 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,257 sqft |
| Price / SqFt: | $1,034 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3120852 |
| Distance: | 157 m |
2761 Guelph Street
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | $498 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,270 sqft |
| Price / SqFt: | $984 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3092973 |
| Distance: | 471 m |
2606 Quebec Street
| Sold Price: | $1,405,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | $546 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,203 sqft |
| Price / SqFt: | $1,168 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3071195 |
| Distance: | 485 m |
602 E 13th Avenue
| Sold Price: | $1,070,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $289 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 976 sqft |
| Price / SqFt: | $1,096 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3105488 |
| Distance: | 778 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263105005/83dcefb7.jpeg)
#213 322 E 15th Avenue
| Sold Price: | $1,489,900 |
| Sold Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | $544 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,155 sqft |
| Price / SqFt: | $1,290 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3083378 |
| Distance: | 787 m |
2268 St. George Street
| Asking Price: | $1,199,900 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | $477 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,039 sqft |
| Price / SqFt: | $1,155 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3126683 |
| Distance: | 346 m |
2711 Prince Edward Street
| Asking Price: | $1,298,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $878 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,286 sqft |
| Price / SqFt: | $1,009 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3124742 |
| Distance: | 393 m |
517 E 11th Avenue
| Asking Price: | $1,098,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 876 sqft |
| Price / SqFt: | $1,253 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3114156 |
| Distance: | 511 m |
#216 322 E 15th Avenue
| Asking Price: | $1,249,900 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $468 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,081 sqft |
| Price / SqFt: | $1,156 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3118967 |
| Distance: | 787 m |
#215 311 E 16th Avenue
| Asking Price: | $1,450,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $600 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,212 sqft |
| Price / SqFt: | $1,196 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119017 |
| Distance: | 831 m |