This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,682 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,305 sqft |
| Age | 85 years (1941) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,026 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 122 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-26 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 015-021-386 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,577,000 | $32,000 | $1,609,000 | -5.3% | - |
| 2025 | $1,663,000 | $36,800 | $1,699,800 | -0.8% | $7,682 |
| 2024 | $1,675,000 | $39,100 | $1,714,100 | +3.3% | $7,123 |
| 2023 | $1,620,000 | $38,700 | $1,658,700 | +6.4% | $6,498 |
| 2022 | $1,520,000 | $38,700 | $1,558,700 | +20.5% | $5,946 |
| 2021 | $1,260,000 | $33,200 | $1,293,200 | +6.2% | $5,425 |
| 2020 | $1,185,000 | $32,400 | $1,217,400 | -8.0% | $5,139 |
| 2019 | $1,290,000 | $33,400 | $1,323,400 | -5.0% | $4,836 |
| 2018 | $1,360,000 | $33,400 | $1,393,400 | +2.6% | $4,750 |
| 2017 | $1,325,000 | $33,400 | $1,358,400 | - | $4,684 |
3521 Triumph Street
| Sold Price: | $1,340,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,115 sqft |
| Price / SqFt: | $634 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3103543 |
| Distance: | 164 m |
3853 Frances Street
| Sold Price: | $1,685,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,165 sqft |
| Price / SqFt: | $778 |
| Age: | 106 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3114188 |
| Distance: | 933 m |
3206 Adanac Street
| Sold Price: | $1,540,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,181 sqft |
| Price / SqFt: | $706 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,630 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3103501 |
| Distance: | 1.1 km |
3304 Venables Street
| Sold Price: | $1,635,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,202 sqft |
| Price / SqFt: | $743 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,548 sqft) |
| Days on Market: | 108 |
| MLS® Number: | R3050256 |
| Distance: | 1.1 km |
3080 Turner Street
| Sold Price: | $1,588,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,446 sqft |
| Price / SqFt: | $649 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,482 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3091687 |
| Distance: | 1.1 km |
3279 Parker Street
| Sold Price: | $1,398,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,163 sqft |
| Price / SqFt: | $646 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,548 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3082067 |
| Distance: | 1.1 km |
3409 E Pender Street
| Asking Price: | $1,518,800 |
| Listing Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,902 sqft |
| Price / SqFt: | $799 |
| Age: | 100 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 135 |
| MLS® Number: | R3079765 |
| Distance: | 561 m |
3726 Trinity Street
| Asking Price: | $1,888,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,071 sqft |
| Price / SqFt: | $912 |
| Age: | 85 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,100 sqft) |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3102451 |
| Distance: | 612 m |
550 Cassiar Street
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,838 sqft |
| Price / SqFt: | $761 |
| Age: | 102 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3128533 |
| Distance: | 652 m |
3775 Trinity Street
| Asking Price: | $1,980,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,081 sqft |
| Price / SqFt: | $951 |
| Age: | 97 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,100 sqft) |
| Days on Market: | 110 |
| MLS® Number: | R3088072 |
| Distance: | 695 m |