







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $54,326 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 6,895 sqft |
| Age | 32 years (1994) |
| Land |
| Land Size | 0.35 ac (15,446 sqft) |
| Land Frontage | 117 ft |
| Land Dimensions | 117 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 8 |
| PID | 002-901-480 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $5,851,000 | $2,150,000 | $8,001,000 | -16.1% | - |
| 2025 | $7,301,000 | $2,239,000 | $9,540,000 | +0.6% | $56,509 |
| 2024 | $7,144,000 | $2,341,000 | $9,485,000 | +1.9% | $54,326 |
| 2023 | $6,917,000 | $2,391,000 | $9,308,000 | +3.9% | $51,194 |
| 2022 | $6,622,000 | $2,336,000 | $8,958,000 | +3.4% | $47,885 |
| 2021 | $6,448,000 | $2,213,000 | $8,661,000 | -0.9% | $47,776 |
| 2020 | $6,502,000 | $2,236,000 | $8,738,000 | -17.4% | $48,267 |
| 2019 | $8,260,000 | $2,321,000 | $10,581,000 | -8.2% | $57,037 |
| 2018 | $9,174,000 | $2,351,000 | $11,525,000 | +6.1% | $29,867 |
| 2017 | $8,741,000 | $2,120,000 | $10,861,000 | - | $29,043 |
1799 Cedar Crescent
| Asking Price: | $6,980,000 |
| Listing Date: | 2025-Aug-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 7,190 sqft |
| Price / SqFt: | $971 |
| Age: | 121 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,500 sqft) |
| Days on Market: | 292 |
| MLS® Number: | R3035677 |
| Distance: | 163 m |
4239 Pine Crescent
| Asking Price: | $6,680,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 5,468 sqft |
| Price / SqFt: | $1,222 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,950 sqft) |
| Days on Market: | 108 |
| MLS® Number: | R3089024 |
| Distance: | 774 m |
3835 Selkirk Street
| Asking Price: | $7,580,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 6,257 sqft |
| Price / SqFt: | $1,211 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,700 sqft) |
| Days on Market: | 151 |
| MLS® Number: | R3075154 |
| Distance: | 1.1 km |
4583 Hudson Street
| Asking Price: | $8,680,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 7,073 sqft |
| Price / SqFt: | $1,227 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,742 sqft) |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3084685 |
| Distance: | 1.3 km |
4908 Marguerite Street
| Asking Price: | $6,980,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 9 |
| Floor Area: | 6,387 sqft |
| Price / SqFt: | $1,093 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,652 sqft) |
| Days on Market: | 108 |
| MLS® Number: | R3089212 |
| Distance: | 1.5 km |
4810 Hudson Street
| Asking Price: | $7,480,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 6,027 sqft |
| Price / SqFt: | $1,241 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,700 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3109747 |
| Distance: | 1.6 km |
1712 Cedar Crescent
| Sold Price: | $8,775,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 7,871 sqft |
| Price / SqFt: | $1,115 |
| Age: | 115 years |
| Land Size: | 0.54 ac. (23,522 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3081193 |
| Distance: | 160 m |
1189 W 32nd Avenue
| Sold Price: | $6,690,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 5,541 sqft |
| Price / SqFt: | $1,207 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,974 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3075050 |
| Distance: | 1.6 km |
5637 Laburnum Street
| Sold Price: | $7,308,800 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 6,345 sqft |
| Price / SqFt: | $1,152 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,164 sqft) |
| Days on Market: | 171 |
| MLS® Number: | R3068323 |
| Distance: | 2.2 km |
1192 W 39th Avenue
| Sold Price: | $6,300,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 5,735 sqft |
| Price / SqFt: | $1,099 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,047 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3112086 |
| Distance: | 2.4 km |
6021 Collingwood Place
| Sold Price: | $7,500,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 7,082 sqft |
| Price / SqFt: | $1,059 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,340 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3102389 |
| Distance: | 3.7 km |
6625 Balaclava Street
| Sold Price: | $10,600,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 6,411 sqft |
| Price / SqFt: | $1,653 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 1.36 ac. (59,060 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3104861 |
| Distance: | 3.9 km |