| Asking Price | $3,188,000 |
| Price per Floor SqFt | $1,212 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $12,645 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,630 sqft |
| Age | 32 years (1994) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,290 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 130.00 ft |
| Price per Land SqFt | $743.12 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2015-May-15 |
| Previously Sold Price | $2,330,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$858,000 (+36.8%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 011-983-434 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
$300M+ closed by our agent network over the past year. Tour this home with a vetted Zealty agent. Only 1 in 10 applicants are accepted, none pay to be recommended, and every agent meets strict entry standards plus ongoing performance reviews.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $2,374,000 | $608,000 | $2,982,000 | -5.2% | - |
| 2025 | $2,542,000 | $602,000 | $3,144,000 | +0.8% | $12,645 |
| 2024 | $2,518,000 | $600,000 | $3,118,000 | +2.3% | $11,681 |
| 2023 | $2,435,000 | $614,000 | $3,049,000 | +0.5% | $10,614 |
| 2022 | $2,453,000 | $580,000 | $3,033,000 | +17.4% | $10,125 |
| 2021 | $2,049,000 | $534,000 | $2,583,000 | +7.5% | $9,334 |
| 2020 | $1,861,000 | $542,000 | $2,403,000 | -15.0% | $8,745 |
| 2019 | $2,297,000 | $531,000 | $2,828,000 | -11.2% | $8,822 |
| 2018 | $2,683,000 | $501,000 | $3,184,000 | -2.2% | $9,289 |
| 2017 | $2,756,000 | $498,000 | $3,254,000 | - | $9,636 |
Asking Price is 6.9% higher than Assessed Value (2026).
3537 W 31st Avenue
| Asking Price: | $2,900,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,601 sqft |
| Price / SqFt: | $1,115 |
| Age: | 94 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,500 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3117096 |
| Distance: | 122 m |
4420 Collingwood Street
| Asking Price: | $2,790,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,180 sqft |
| Price / SqFt: | $1,280 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,630 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3105356 |
| Distance: | 216 m |
4467 Blenheim Street
| Asking Price: | $3,650,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,582 sqft |
| Price / SqFt: | $1,414 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,630 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3129484 |
| Distance: | 257 m |
3281 W 30th Avenue
| Asking Price: | $2,798,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,693 sqft |
| Price / SqFt: | $1,039 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,485 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3105466 |
| Distance: | 290 m |
3765 W 30th Avenue
| Asking Price: | $2,589,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,511 sqft |
| Price / SqFt: | $1,031 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,290 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3119726 |
| Distance: | 434 m |
3072 W 28th Avenue
| Asking Price: | $3,550,000 |
| Listing Date: | 2025-Jul-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,696 sqft |
| Price / SqFt: | $1,317 |
| Age: | 96 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,447 sqft) |
| Days on Market: | 301 |
| MLS® Number: | R3033065 |
| Distance: | 592 m |