






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,507 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,423 sqft |
| Age | 6 years (2020) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-Apr-30 |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 031-200-711 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,523,000 | $1,257,000 | $2,780,000 | -4.3% | - |
| 2025 | $1,631,000 | $1,275,000 | $2,906,000 | +2.4% | $9,507 |
| 2024 | $1,615,000 | $1,223,000 | $2,838,000 | +4.4% | $8,832 |
| 2023 | $1,562,000 | $1,156,000 | $2,718,000 | +0.7% | $7,951 |
| 2022 | $1,581,000 | $1,118,000 | $2,699,000 | +11.9% | $7,576 |
| 2021 | $1,346,000 | $1,065,000 | $2,411,000 | - | $7,340 |
3321 W 37th Avenue
| Asking Price: | $2,888,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 2,322 sqft |
| Price / SqFt: | $1,244 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,513 sqft) |
| Days on Market: | 236 |
| MLS® Number: | R3055932 |
| Distance: | 698 m |
4005 W 35th Avenue
| Asking Price: | $2,750,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 2,365 sqft |
| Price / SqFt: | $1,163 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,513 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3113000 |
| Distance: | 1.3 km |
2837 W 31st Avenue
| Asking Price: | $2,699,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,318 sqft |
| Price / SqFt: | $1,165 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,500 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3099368 |
| Distance: | 1.6 km |
4475 Wallace Street
| Asking Price: | $2,788,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,150 sqft |
| Price / SqFt: | $1,297 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,100 sqft) |
| Days on Market: | 143 |
| MLS® Number: | R3076835 |
| Distance: | 1.8 km |
3172 W 26th Avenue
| Asking Price: | $2,198,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | $1,188 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,290 sqft) |
| Days on Market: | 124 |
| MLS® Number: | R3083048 |
| Distance: | 1.8 km |
3412 W 43rd Avenue
| Sold Price: | $2,485,190 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,405 sqft |
| Price / SqFt: | $1,033 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3118372 |
| Distance: | 0 m |
3337 W 40th Avenue
| Sold Price: | $2,533,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,269 sqft |
| Price / SqFt: | $1,116 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,075 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3097867 |
| Distance: | 374 m |
3218 W 39th Avenue
| Sold Price: | $2,142,860 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,151 sqft |
| Price / SqFt: | $996 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,104 sqft) |
| Days on Market: | 128 |
| MLS® Number: | R3079321 |
| Distance: | 517 m |
5528 Balaclava Street
| Sold Price: | $2,095,240 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,045 sqft |
| Price / SqFt: | $1,025 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,104 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3078683 |
| Distance: | 520 m |
6575 Lime Street
| Sold Price: | $2,220,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 1,994 sqft |
| Price / SqFt: | $1,113 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.11 ac. (5,000 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109771 |
| Distance: | 1.8 km |
3849 W 26th Avenue
| Sold Price: | $3,135,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 2,740 sqft |
| Price / SqFt: | $1,144 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,497 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3082717 |
| Distance: | 2.0 km |