


























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,028 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,703 sqft |
| Age | 78 years (1948) |
| Land |
| Land Size | 0.11 ac (4,620 sqft) |
| Land Frontage | 42 ft |
| Land Dimensions | 42 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-20 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 008-223-424 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
3578 Haida Drive
| Sold Price: | $1,600,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,794 sqft |
| Price / SqFt: | $892 |
| Age: | 77 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3062277 |
| Distance: | 172 m |
3738 Forest Street
| Sold Price: | $1,747,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | $832 |
| Age: | 75 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,100 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3066368 |
| Distance: | 809 m |
3168 E 16th Avenue
| Sold Price: | $1,700,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,126 sqft |
| Price / SqFt: | $800 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,746 sqft) |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3055181 |
| Distance: | 913 m |
3895 Windermere Street
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,547 sqft |
| Price / SqFt: | $873 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,289 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3090833 |
| Distance: | 1.0 km |
3191 Renfrew Street
| Sold Price: | $1,505,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,669 sqft |
| Price / SqFt: | $902 |
| Age: | 83 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,025 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3108404 |
| Distance: | 1.4 km |
4780 Smith Avenue
| Sold Price: | $1,600,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,924 sqft |
| Price / SqFt: | $832 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,192 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3105039 |
| Distance: | 1.5 km |
3335 Dieppe Drive
| Asking Price: | $1,588,800 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,703 sqft |
| Price / SqFt: | $933 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,620 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3126117 |
| Distance: | 0 m |
3481 Dieppe Drive
| Asking Price: | $1,750,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,899 sqft |
| Price / SqFt: | $922 |
| Age: | 77 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,730 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3122637 |
| Distance: | 175 m |
3163 Rupert Street
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,790 sqft |
| Price / SqFt: | $893 |
| Age: | 79 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3109209 |
| Distance: | 687 m |
3687 E 26th Avenue
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,717 sqft |
| Price / SqFt: | $815 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,681 sqft) |
| Days on Market: | 138 |
| MLS® Number: | R3078408 |
| Distance: | 822 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,612,000 | $29,800 | $1,641,800 | -8.5% | - |
| 2025 | $1,765,000 | $30,100 | $1,795,100 | +0.9% | $8,028 |
| 2024 | $1,748,000 | $31,400 | $1,779,400 | +5.6% | $7,361 |
| 2023 | $1,654,000 | $31,200 | $1,685,200 | +8.2% | $6,614 |
| 2022 | $1,527,000 | $31,200 | $1,558,200 | +14.3% | $5,984 |
| 2021 | $1,336,000 | $27,300 | $1,363,300 | +10.6% | $5,665 |
| 2020 | $1,206,000 | $26,900 | $1,232,900 | -10.0% | $5,219 |
| 2019 | $1,343,000 | $26,200 | $1,369,200 | -8.9% | $4,987 |
| 2018 | $1,477,000 | $26,200 | $1,503,200 | +3.6% | $4,718 |
| 2017 | $1,425,000 | $26,200 | $1,451,200 | - | $4,167 |