







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,807 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,137 sqft |
| Age | 18 years (2008) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 027-705-463 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents
#2702 1166 Melville Street
| Sold Price: | $1,228,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | $796 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,068 sqft |
| Price / SqFt: | $1,150 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3076512 |
| Distance: | 153 m |
#2901 1189 Melville Street
| Sold Price: | $1,295,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | $986 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,193 sqft |
| Price / SqFt: | $1,085 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 143 |
| MLS® Number: | R3055734 |
| Distance: | 210 m |
#2201 1189 Melville Street
| Sold Price: | $1,485,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | $963 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,173 sqft |
| Price / SqFt: | $1,266 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3083280 |
| Distance: | 210 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263119090/83dcefb7.jpeg)
#1601 1111 Haro Street
| Sold Price: | $1,540,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | $848 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,347 sqft |
| Price / SqFt: | $1,143 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3097463 |
| Distance: | 219 m |
#2806 1288 W Georgia Street
| Sold Price: | $1,058,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | $771 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,021 sqft |
| Price / SqFt: | $1,036 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3091622 |
| Distance: | 231 m |
#2507 1239 W Georgia Street
| Sold Price: | $1,031,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $693 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 926 sqft |
| Price / SqFt: | $1,113 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3096779 |
| Distance: | 232 m |
#2208 1111 Alberni Street
| Asking Price: | $1,388,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $1,029 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,215 sqft |
| Price / SqFt: | $1,142 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110546 |
| Distance: | 0 m |
#4205 1151 W Georgia Street
| Asking Price: | $1,448,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | $999 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,023 sqft |
| Price / SqFt: | $1,415 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3094792 |
| Distance: | 100 m |
#501 1189 Melville Street
| Asking Price: | $1,098,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | $986 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,173 sqft |
| Price / SqFt: | $936 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3104960 |
| Distance: | 210 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $981,000 | $384,000 | $1,365,000 | -6.4% | - |
| 2025 | $1,048,000 | $410,000 | $1,458,000 | +5.6% | $4,807 |
| 2024 | $992,000 | $389,000 | $1,381,000 | -15.2% | $4,359 |
| 2023 | $1,170,000 | $458,000 | $1,628,000 | +0.9% | $4,800 |
| 2022 | $1,166,000 | $447,000 | $1,613,000 | -1.6% | $4,617 |
| 2021 | $1,185,000 | $455,000 | $1,640,000 | -5.4% | $5,076 |
| 2020 | $1,288,000 | $445,000 | $1,733,000 | -1.7% | $5,354 |
| 2019 | $1,313,000 | $450,000 | $1,763,000 | +5.6% | $4,768 |
| 2018 | $1,220,000 | $450,000 | $1,670,000 | +14.5% | $4,365 |
| 2017 | $1,004,000 | $455,000 | $1,459,000 | - | $3,971 |