


































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,404 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,187 sqft |
| Age | 26 years (2000) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-04 |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 024-715-026 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
#2201 1189 Melville Street
| Sold Price: | $1,485,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | $963 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,173 sqft |
| Price / SqFt: | $1,266 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3083280 |
| Distance: | 191 m |
#2503 1205 W Hastings Street
| Sold Price: | $2,255,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | $1,338 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,474 sqft |
| Price / SqFt: | $1,530 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3114928 |
| Distance: | 206 m |
#1705 1211 Melville Street
| Sold Price: | $1,530,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | $1,061 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,350 sqft |
| Price / SqFt: | $1,133 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 135 |
| MLS® Number: | R3075904 |
| Distance: | 254 m |
#3502 1151 W Georgia Street
| Sold Price: | $1,550,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | $1,136 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,167 sqft |
| Price / SqFt: | $1,328 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 119 |
| MLS® Number: | R3065807 |
| Distance: | 272 m |
#1701 1111 Alberni Street
| Sold Price: | $1,580,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | $1,177 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,345 sqft |
| Price / SqFt: | $1,175 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3113312 |
| Distance: | 329 m |
#PH2 1288 W Georgia Street
| Sold Price: | $2,000,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | $918 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,304 sqft |
| Price / SqFt: | $1,534 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 175 |
| MLS® Number: | R3063621 |
| Distance: | 410 m |
#2102 1205 W Hastings Street
| Asking Price: | $1,950,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $1,159 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,277 sqft |
| Price / SqFt: | $1,527 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3114713 |
| Distance: | 206 m |
#1604 1205 W Hastings Street
| Asking Price: | $1,838,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | $1,142 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,250 sqft |
| Price / SqFt: | $1,470 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3109096 |
| Distance: | 206 m |
#4102 1151 W Georgia Street
| Asking Price: | $1,990,000 |
| Listing Date: | 2025-Apr-04 |
| Maint. Fee: | $1,136 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,147 sqft |
| Price / SqFt: | $1,735 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 421 |
| MLS® Number: | R2986297 |
| Distance: | 272 m |
#3707 1151 W Georgia Street
| Asking Price: | $1,950,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | $1,157 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,180 sqft |
| Price / SqFt: | $1,653 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 140 |
| MLS® Number: | R3078010 |
| Distance: | 272 m |
#4705 1151 W Georgia Street
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-06 |
| Maint. Fee: | $1,010 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,029 sqft |
| Price / SqFt: | $1,554 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3107105 |
| Distance: | 272 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,087,000 | $416,000 | $1,503,000 | -13.3% | - |
| 2025 | $1,254,000 | $479,000 | $1,733,000 | -3.6% | $5,404 |
| 2024 | $1,300,000 | $497,000 | $1,797,000 | -1.5% | $5,334 |
| 2023 | $1,320,000 | $504,000 | $1,824,000 | +2.9% | $5,072 |
| 2022 | $1,221,000 | $552,000 | $1,773,000 | +4.0% | $4,775 |
| 2021 | $1,174,000 | $531,000 | $1,705,000 | +5.4% | $4,983 |
| 2020 | $1,200,000 | $417,000 | $1,617,000 | -8.7% | $4,731 |
| 2019 | $1,351,000 | $421,000 | $1,772,000 | +2.0% | $4,538 |
| 2018 | $1,312,000 | $426,000 | $1,738,000 | +11.8% | $4,290 |
| 2017 | $1,128,000 | $426,000 | $1,554,000 | - | $3,970 |