







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $14,910 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,045 sqft |
| Age | 10 years (2016) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,300 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 130.3 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 013-388-908 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $2,478,000 | $1,261,000 | $3,739,000 | -5.5% | - |
| 2025 | $2,634,000 | $1,324,000 | $3,958,000 | +1.4% | $14,910 |
| 2024 | $2,594,000 | $1,310,000 | $3,904,000 | +2.6% | $13,991 |
| 2023 | $2,480,000 | $1,324,000 | $3,804,000 | -0.3% | $12,765 |
| 2022 | $2,483,000 | $1,334,000 | $3,817,000 | +13.5% | $12,459 |
| 2021 | $2,092,000 | $1,270,000 | $3,362,000 | +4.8% | $11,078 |
| 2020 | $1,936,000 | $1,272,000 | $3,208,000 | -9.6% | $10,327 |
| 2019 | $2,289,000 | $1,258,000 | $3,547,000 | -10.6% | $10,683 |
| 2018 | $2,733,000 | $1,233,000 | $3,966,000 | -0.4% | $10,238 |
| 2017 | $2,757,000 | $1,223,000 | $3,980,000 | - | $8,955 |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263119436/83dcefb7.jpeg)
3315 W 38th Avenue
| Sold Price: | $4,200,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,527 sqft |
| Price / SqFt: | $1,191 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,711 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3097809 |
| Distance: | 86 m |
3520 W 37th Avenue
| Sold Price: | $4,258,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,708 sqft |
| Price / SqFt: | $1,148 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,450 sqft) |
| Days on Market: | 160 |
| MLS® Number: | R3019879 |
| Distance: | 359 m |
2992 W 42nd Avenue
| Sold Price: | $3,165,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,001 sqft |
| Price / SqFt: | $1,055 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,995 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3092568 |
| Distance: | 613 m |
2966 W 32nd Avenue
| Sold Price: | $2,810,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,718 sqft |
| Price / SqFt: | $1,034 |
| Age: | 87 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,298 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3119636 |
| Distance: | 711 m |
2782 W 37th Avenue
| Sold Price: | $3,900,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,531 sqft |
| Price / SqFt: | $1,105 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,819 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3110797 |
| Distance: | 742 m |
2923 W 32nd Avenue
| Sold Price: | $3,050,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,031 sqft |
| Price / SqFt: | $1,006 |
| Age: | 89 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,447 sqft) |
| Days on Market: | 287 |
| MLS® Number: | R3029762 |
| Distance: | 800 m |
3587 W 38th Avenue
| Asking Price: | $4,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,632 sqft |
| Price / SqFt: | $1,211 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,485 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3115064 |
| Distance: | 508 m |
2958 W 40th Avenue
| Asking Price: | $4,388,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,154 sqft |
| Price / SqFt: | $1,391 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,256 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119273 |
| Distance: | 511 m |
5281 Dunbar Street
| Asking Price: | $4,368,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,559 sqft |
| Price / SqFt: | $1,227 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,292 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3108102 |
| Distance: | 580 m |
#1 2922 W 41st Avenue
| Asking Price: | $2,990,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,437 sqft |
| Price / SqFt: | $1,227 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,894 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116815 |
| Distance: | 620 m |