







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,412 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,214 sqft |
| Age | 10 years (2016) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-11 |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 029-848-628 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $813,000 | $509,000 | $1,322,000 | -6.6% | - |
| 2025 | $870,000 | $545,000 | $1,415,000 | -5.1% | $4,412 |
| 2024 | $917,000 | $574,000 | $1,491,000 | -0.1% | $4,426 |
| 2023 | $918,000 | $575,000 | $1,493,000 | +1.5% | $4,152 |
| 2022 | $888,000 | $583,000 | $1,471,000 | +3.1% | $3,961 |
| 2021 | $861,000 | $566,000 | $1,427,000 | -4.6% | $4,170 |
| 2020 | $942,000 | $554,000 | $1,496,000 | -9.9% | $4,377 |
| 2019 | $1,106,000 | $554,000 | $1,660,000 | +5.9% | $4,252 |
| 2018 | $1,006,000 | $561,000 | $1,567,000 | +15.6% | $3,868 |
| 2017 | $794,000 | $561,000 | $1,355,000 | - | $3,462 |
#3511 777 Richards Street
| Asking Price: | $1,298,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | $1,031 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,201 sqft |
| Price / SqFt: | $1,081 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3108574 |
| Distance: | 0 m |
#3211 777 Richards Street
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $1,031 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,214 sqft |
| Price / SqFt: | $988 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3122569 |
| Distance: | 0 m |
#1601 788 Richards Street
| Asking Price: | $1,168,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | $1,030 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,062 sqft |
| Price / SqFt: | $1,100 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 87 |
| MLS® Number: | R3095765 |
| Distance: | 58 m |
#3104 833 Seymour Street
| Asking Price: | $1,188,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $695 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,072 sqft |
| Price / SqFt: | $1,108 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3106894 |
| Distance: | 146 m |
#2905 535 Smithe Street
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | $831 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,004 sqft |
| Price / SqFt: | $1,095 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3105567 |
| Distance: | 167 m |
#809 777 Richards Street
| Sold Price: | $1,110,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | $984 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,143 sqft |
| Price / SqFt: | $971 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3055912 |
| Distance: | 0 m |
#3107 833 Seymour Street
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | $699 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,004 sqft |
| Price / SqFt: | $1,046 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3089622 |
| Distance: | 146 m |
#3102 888 Homer Street
| Sold Price: | $1,360,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $840 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,206 sqft |
| Price / SqFt: | $1,128 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3100963 |
| Distance: | 232 m |
#1201 888 Hamilton Street
| Sold Price: | $940,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | $463 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 970 sqft |
| Price / SqFt: | $969 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3086407 |
| Distance: | 285 m |
#3001 969 Richards Street
| Sold Price: | $1,425,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | $787 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,282 sqft |
| Price / SqFt: | $1,112 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 115 |
| MLS® Number: | R3068231 |
| Distance: | 310 m |
#2801 969 Richards Street
| Sold Price: | $1,194,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | $780 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,255 sqft |
| Price / SqFt: | $951 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3080116 |
| Distance: | 310 m |