







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,969 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 818 sqft |
| Age | 3 years (2023) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 031-955-436 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
#406 2471 Saint George Street
| Sold Price: | $718,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $322 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 645 sqft |
| Price / SqFt: | $1,113 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 118 |
| MLS® Number: | R3078944 |
| Distance: | 105 m |
#505 379 E Broadway
| Sold Price: | $772,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | $528 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 638 sqft |
| Price / SqFt: | $1,210 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3083491 |
| Distance: | 170 m |
#413 2477 Carolina Street
| Sold Price: | $890,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $596 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 842 sqft |
| Price / SqFt: | $1,057 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3107009 |
| Distance: | 227 m |
#305 2477 Carolina Street
| Sold Price: | $808,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-10 |
| Maint. Fee: | $527 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 817 sqft |
| Price / SqFt: | $989 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3062351 |
| Distance: | 227 m |
#903 2788 Prince Edward Street
| Sold Price: | $887,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | $522 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 950 sqft |
| Price / SqFt: | $934 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3063598 |
| Distance: | 240 m |
#209 233 Kingsway
| Sold Price: | $746,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | $536 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 749 sqft |
| Price / SqFt: | $996 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3071279 |
| Distance: | 246 m |
#327 418 E Broadway
| Asking Price: | $769,900 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | $648 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 902 sqft |
| Price / SqFt: | $854 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127405 |
| Distance: | 75 m |
#319 418 E Broadway
| Asking Price: | $749,900 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $648 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 936 sqft |
| Price / SqFt: | $801 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119640 |
| Distance: | 75 m |
#520 2471 St George Street
| Asking Price: | $1,124,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 745 sqft |
| Price / SqFt: | $1,510 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3083453 |
| Distance: | 105 m |
#306 2471 Saint George Street
| Asking Price: | $699,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | $322 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 645 sqft |
| Price / SqFt: | $1,084 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 104 |
| MLS® Number: | R3089627 |
| Distance: | 105 m |
#414 2635 Prince Edward Street
| Asking Price: | $825,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $625 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 845 sqft |
| Price / SqFt: | $976 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119357 |
| Distance: | 188 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $718,000 | $239,000 | $957,000 | +0.5% | - |
| 2025 | $714,000 | $238,000 | $952,000 | -1.4% | $2,969 |
| 2024 | $725,000 | $241,000 | $966,000 | - | $2,867 |