




































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,059 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 763 sqft |
| Age | 22 years (2004) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 1 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 025-987-381 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents
#808 1495 Richards Street
| Sold Price: | $790,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | $592 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 726 sqft |
| Price / SqFt: | $1,088 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3091192 |
| Distance: | 0 m |
#705 550 Pacific Street
| Sold Price: | $835,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | $677 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 903 sqft |
| Price / SqFt: | $925 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3082495 |
| Distance: | 46 m |
#1705 550 Pacific Street
| Sold Price: | $835,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | $677 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 906 sqft |
| Price / SqFt: | $922 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3089154 |
| Distance: | 46 m |
#1705 1438 Richards Street
| Sold Price: | $800,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | $554 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 749 sqft |
| Price / SqFt: | $1,068 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3078755 |
| Distance: | 64 m |
#2108 1438 Richards Street
| Sold Price: | $817,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | $531 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 705 sqft |
| Price / SqFt: | $1,159 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3067977 |
| Distance: | 64 m |
#2806 1372 Seymour Street
| Sold Price: | $703,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | $353 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 585 sqft |
| Price / SqFt: | $1,202 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3085776 |
| Distance: | 122 m |
#1208 1495 Richards Street
| Asking Price: | $830,000 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | $592 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 733 sqft |
| Price / SqFt: | $1,132 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3126968 |
| Distance: | 0 m |
#3106 1495 Richards Street
| Asking Price: | $949,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | $609 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 762 sqft |
| Price / SqFt: | $1,245 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125586 |
| Distance: | 0 m |
#805 550 Pacific Street
| Asking Price: | $899,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | $677 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 903 sqft |
| Price / SqFt: | $996 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3115256 |
| Distance: | 46 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $559,000 | $284,000 | $843,000 | -14.1% | - |
| 2025 | $651,000 | $330,000 | $981,000 | -3.3% | $3,059 |
| 2024 | $673,000 | $342,000 | $1,015,000 | +0.9% | $3,013 |
| 2023 | $667,000 | $339,000 | $1,006,000 | +2.3% | $2,797 |
| 2022 | $616,000 | $367,000 | $983,000 | -3.9% | $2,647 |
| 2021 | $641,000 | $382,000 | $1,023,000 | -1.4% | $2,990 |
| 2020 | $654,000 | $384,000 | $1,038,000 | -8.6% | $3,037 |
| 2019 | $742,000 | $394,000 | $1,136,000 | -3.6% | $2,909 |
| 2018 | $777,000 | $402,000 | $1,179,000 | +29.4% | $2,520 |
| 2017 | $657,000 | $254,000 | $911,000 | - | $2,328 |