





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,629 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,980 sqft |
| Age | 70 years (1956) |
| Land |
| Land Size | 0.08 ac (3,630 sqft) |
| Land Frontage | 32.89 ft |
| Land Dimensions | 32.89 x 109.99 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 006-853-773 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
2580 E 19th Avenue
| Sold Price: | $1,370,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,620 sqft |
| Price / SqFt: | $846 |
| Age: | 83 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,618 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3106838 |
| Distance: | 159 m |
2540 E 24th Avenue
| Sold Price: | $1,670,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,474 sqft |
| Price / SqFt: | $675 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3100650 |
| Distance: | 389 m |
3191 Renfrew Street
| Sold Price: | $1,505,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,669 sqft |
| Price / SqFt: | $902 |
| Age: | 83 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,025 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3108404 |
| Distance: | 646 m |
2925 E 25th Avenue
| Sold Price: | $1,635,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,209 sqft |
| Price / SqFt: | $740 |
| Age: | 79 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,329 sqft) |
| Days on Market: | 122 |
| MLS® Number: | R3033016 |
| Distance: | 741 m |
3557 Marshall Street
| Sold Price: | $1,385,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,666 sqft |
| Price / SqFt: | $831 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,267 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3062730 |
| Distance: | 832 m |
3895 Windermere Street
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,547 sqft |
| Price / SqFt: | $873 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,289 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3090833 |
| Distance: | 1.1 km |
2606 E 23rd Avenue
| Asking Price: | $1,775,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,015 sqft |
| Price / SqFt: | $881 |
| Age: | 75 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,109 sqft) |
| Days on Market: | 221 |
| MLS® Number: | R3059756 |
| Distance: | 260 m |
3951 Slocan Street
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,951 sqft |
| Price / SqFt: | $922 |
| Age: | 85 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,160 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3097741 |
| Distance: | 294 m |
2812 E 18th Avenue
| Asking Price: | $1,450,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,531 sqft |
| Price / SqFt: | $947 |
| Age: | 84 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,627 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122793 |
| Distance: | 416 m |
3926 Kaslo Street
| Asking Price: | $1,798,800 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,372 sqft |
| Price / SqFt: | $758 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,000 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123072 |
| Distance: | 450 m |
2798 E 24th Avenue
| Asking Price: | $1,638,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,117 sqft |
| Price / SqFt: | $774 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122884 |
| Distance: | 475 m |
3157 Penticton Street
| Asking Price: | $1,790,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,778 sqft |
| Price / SqFt: | $1,007 |
| Age: | 77 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,799 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119187 |
| Distance: | 496 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,519,000 | $31,600 | $1,550,600 | -5.2% | - |
| 2025 | $1,599,000 | $36,400 | $1,635,400 | -1.6% | $7,629 |
| 2024 | $1,623,000 | $38,200 | $1,661,200 | +7.6% | $7,099 |
| 2023 | $1,506,000 | $37,900 | $1,543,900 | +6.4% | $6,310 |
| 2022 | $1,413,000 | $38,100 | $1,451,100 | +17.1% | $5,779 |
| 2021 | $1,206,000 | $33,100 | $1,239,100 | +9.2% | $5,388 |
| 2020 | $1,102,000 | $32,500 | $1,134,500 | -6.9% | $5,016 |
| 2019 | $1,187,000 | $31,600 | $1,218,600 | -5.7% | $4,683 |
| 2018 | $1,260,000 | $31,600 | $1,291,600 | -1.0% | $4,341 |
| 2017 | $1,273,000 | $31,600 | $1,304,600 | - | $3,871 |