




































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,890 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,312 sqft |
| Age | 18 years (2008) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 027-478-912 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents
#2601 788 Richards Street
| Asking Price: | $1,588,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $1,212 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,260 sqft |
| Price / SqFt: | $1,260 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110464 |
| Distance: | 0 m |
#4007 777 Richards Street
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | $1,179 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,355 sqft |
| Price / SqFt: | $1,254 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 8 hours |
| MLS® Number: | R3128848 |
| Distance: | 58 m |
#4607 777 Richards Street
| Asking Price: | $1,800,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | $1,179 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,367 sqft |
| Price / SqFt: | $1,317 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 127 |
| MLS® Number: | R3081369 |
| Distance: | 58 m |
#1404 819 Hamilton Street
| Asking Price: | $1,398,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | $927 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,416 sqft |
| Price / SqFt: | $987 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3100036 |
| Distance: | 169 m |
#2103 885 Cambie Street
| Asking Price: | $1,450,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-07 |
| Maint. Fee: | $761 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,008 sqft |
| Price / SqFt: | $1,438 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 201 |
| MLS® Number: | R3065738 |
| Distance: | 309 m |
#1405 885 Cambie Street
| Asking Price: | $1,548,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | $877 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,124 sqft |
| Price / SqFt: | $1,377 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127467 |
| Distance: | 309 m |
#3102 888 Homer Street
| Sold Price: | $1,360,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $840 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,206 sqft |
| Price / SqFt: | $1,128 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3100963 |
| Distance: | 210 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263121793/83dcefb7.jpeg)
#2005 885 Cambie Street
| Sold Price: | $1,515,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | $877 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,123 sqft |
| Price / SqFt: | $1,349 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3100166 |
| Distance: | 309 m |
#3001 969 Richards Street
| Sold Price: | $1,425,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | $787 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,282 sqft |
| Price / SqFt: | $1,112 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 115 |
| MLS® Number: | R3068231 |
| Distance: | 328 m |
#2901 969 Richards Street
| Sold Price: | $1,280,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | $780 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,250 sqft |
| Price / SqFt: | $1,024 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 139 |
| MLS® Number: | R3070807 |
| Distance: | 328 m |
#PH2502 999 Seymour Street
| Sold Price: | $1,370,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | $896 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,207 sqft |
| Price / SqFt: | $1,135 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3116875 |
| Distance: | 392 m |
#1803 667 Howe Street
| Sold Price: | $1,380,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | $1,490 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,443 sqft |
| Price / SqFt: | $956 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3101654 |
| Distance: | 398 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,321,000 | $307,000 | $1,628,000 | -13.8% | - |
| 2025 | $1,533,000 | $356,000 | $1,889,000 | -0.8% | $5,890 |
| 2024 | $1,545,000 | $359,000 | $1,904,000 | -6.8% | $5,651 |
| 2023 | $1,658,000 | $385,000 | $2,043,000 | +2.3% | $5,681 |
| 2022 | $1,585,000 | $413,000 | $1,998,000 | +9.3% | $5,380 |
| 2021 | $1,450,000 | $378,000 | $1,828,000 | -0.8% | $5,342 |
| 2020 | $1,473,000 | $369,000 | $1,842,000 | -6.2% | $5,389 |
| 2019 | $1,590,000 | $373,000 | $1,963,000 | +11.3% | $5,028 |
| 2018 | $1,390,000 | $373,000 | $1,763,000 | +15.3% | $4,352 |
| 2017 | $1,152,000 | $377,000 | $1,529,000 | - | $3,906 |