




































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,528 (2023) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,523 sqft |
| Age | 23 years (2003) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (3,900 sqft) |
| Land Frontage | 33.77 ft |
| Land Dimensions | 33.77 x 115.5 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-20 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 013-984-420 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
879 W 62nd Avenue
| Sold Price: | $2,175,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,281 sqft |
| Price / SqFt: | $954 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3106025 |
| Distance: | 1.1 km |
7823 Hudson Street
| Sold Price: | $2,232,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,430 sqft |
| Price / SqFt: | $919 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,023 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3088380 |
| Distance: | 1.7 km |
742 E 51st Avenue
| Sold Price: | $2,088,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,180 sqft |
| Price / SqFt: | $958 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3081573 |
| Distance: | 2.0 km |
5921 Ontario Street
| Sold Price: | $2,830,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,337 sqft |
| Price / SqFt: | $1,211 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3075304 |
| Distance: | 2.0 km |
1176 E 60th Avenue
| Sold Price: | $2,199,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,526 sqft |
| Price / SqFt: | $871 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,851 sqft) |
| Days on Market: | 177 |
| MLS® Number: | R3071293 |
| Distance: | 2.2 km |
5828 Quebec Street
| Sold Price: | $2,625,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,728 sqft |
| Price / SqFt: | $962 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,867 sqft) |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3092860 |
| Distance: | 2.2 km |
260 W 63rd Avenue
| Asking Price: | $2,389,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,523 sqft |
| Price / SqFt: | $947 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,895 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3126093 |
| Distance: | 0 m |
180 E 62nd Avenue
| Asking Price: | $2,280,000 |
| Listing Date: | 2025-Aug-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,246 sqft |
| Price / SqFt: | $1,015 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 283 |
| MLS® Number: | R3038802 |
| Distance: | 637 m |
66 E 57th Avenue
| Asking Price: | $2,889,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,620 sqft |
| Price / SqFt: | $1,103 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,635 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3112491 |
| Distance: | 764 m |
75 E 56th Avenue
| Asking Price: | $2,299,000 |
| Listing Date: | 2025-Aug-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,301 sqft |
| Price / SqFt: | $999 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,769 sqft) |
| Days on Market: | 292 |
| MLS® Number: | R3035622 |
| Distance: | 868 m |
817 W 60th Avenue
| Asking Price: | $2,838,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,600 sqft |
| Price / SqFt: | $1,092 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,287 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3105103 |
| Distance: | 1.0 km |
266 E 55th Avenue
| Asking Price: | $2,170,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,265 sqft |
| Price / SqFt: | $958 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,032 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3099430 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,836,000 | $446,000 | $2,282,000 | -7.9% | - |
| 2025 | $2,042,000 | $437,000 | $2,479,000 | +1.4% | $10,167 |
| 2024 | $2,017,000 | $428,000 | $2,445,000 | +3.1% | $9,342 |
| 2023 | $1,958,000 | $413,000 | $2,371,000 | +4.5% | $8,528 |
| 2022 | $1,876,000 | $392,000 | $2,268,000 | +12.8% | $7,901 |
| 2021 | $1,639,000 | $371,000 | $2,010,000 | +2.6% | $7,563 |
| 2020 | $1,581,000 | $378,000 | $1,959,000 | -12.1% | $7,351 |
| 2019 | $1,810,000 | $419,000 | $2,229,000 | -5.6% | $7,196 |
| 2018 | $1,948,000 | $412,000 | $2,360,000 | +1.5% | $7,175 |
| 2017 | $1,915,000 | $410,000 | $2,325,000 | - | $7,188 |