This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 1,144 sqft |
| Age |
| 1 year (2025) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,250 sqft) |
| Land Frontage | 34 ft |
| Land Dimensions | 34 x 125 ft |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | Laneway House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 032-696-761 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
8111 Chester Street
| Asking Price: | $969,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | $771 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,011 sqft |
| Price / SqFt: | $958 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3111589 |
| Distance: | 772 m |
352 W 62nd Avenue
| Asking Price: | $1,198,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | $365 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,127 sqft |
| Price / SqFt: | $1,064 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116882 |
| Distance: | 948 m |
8180 Nunavut Lane
| Asking Price: | $1,097,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-01 |
| Maint. Fee: | $1,056 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,293 sqft |
| Price / SqFt: | $848 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 114 |
| MLS® Number: | R3085275 |
| Distance: | 1.1 km |
#45 10233 River Drive
| Asking Price: | $1,118,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-08 |
| Maint. Fee: | $527 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,323 sqft |
| Price / SqFt: | $845 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 231 |
| MLS® Number: | R3056591 |
| Distance: | 1.6 km |
#60 10199 River Drive
| Asking Price: | $1,100,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | $536 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,333 sqft |
| Price / SqFt: | $825 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3111753 |
| Distance: | 1.6 km |
#64 10311 River Drive
| Asking Price: | $999,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | $412 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,320 sqft |
| Price / SqFt: | $757 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3126860 |
| Distance: | 1.6 km |
#3 262 E 65th Avenue
| Sold Price: | $1,060,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,220 sqft |
| Price / SqFt: | $869 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,250 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3102285 |
| Distance: | 2 m |
#1 262 E 65th Avenue
| Sold Price: | $1,041,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,190 sqft |
| Price / SqFt: | $875 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,250 sqft) |
| Days on Market: | 108 |
| MLS® Number: | R3069959 |
| Distance: | 2 m |
#66 10199 River Drive
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-24 |
| Maint. Fee: | $528 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,316 sqft |
| Price / SqFt: | $798 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 197 |
| MLS® Number: | R3014075 |
| Distance: | 1.6 km |
#18 10133 River Drive
| Sold Price: | $901,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | $675 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,219 sqft |
| Price / SqFt: | $739 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3113636 |
| Distance: | 1.6 km |
#30 10333 River Drive
| Sold Price: | $985,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | $570 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,392 sqft |
| Price / SqFt: | $708 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3090445 |
| Distance: | 1.6 km |
#35 10333 River Drive
| Sold Price: | $939,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,395 sqft |
| Price / SqFt: | $673 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3068328 |
| Distance: | 1.6 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $775,000 | $258,000 | $1,033,000 | - |