









This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,465 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,735 sqft |
| Age | 51 years (1975) |
| Land |
| Land Size | 0.11 ac (4,685 sqft) |
| Land Frontage | 39 ft |
| Land Dimensions | 39 x 120 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-06 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 010-982-990 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
2540 E 24th Avenue
| Sold Price: | $1,670,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,474 sqft |
| Price / SqFt: | $675 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3100650 |
| Distance: | 86 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263066294/83dcefb7.jpeg)
2507 E 25th Avenue
| Sold Price: | $1,390,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,545 sqft |
| Price / SqFt: | $546 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,964 sqft) |
| Days on Market: | 175 |
| MLS® Number: | R3044667 |
| Distance: | 126 m |
2748 E 23rd Avenue
| Sold Price: | $1,715,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,234 sqft |
| Price / SqFt: | $768 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3088944 |
| Distance: | 366 m |
2604 E 19th Avenue
| Sold Price: | $1,850,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,175 sqft |
| Price / SqFt: | $583 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,680 sqft) |
| Days on Market: | 89 |
| MLS® Number: | R3084733 |
| Distance: | 535 m |
4632 Nanaimo Street
| Sold Price: | $1,550,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,179 sqft |
| Price / SqFt: | $711 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,614 sqft) |
| Days on Market: | 188 |
| MLS® Number: | R3037085 |
| Distance: | 647 m |
3050 E 21st Avenue
| Sold Price: | $1,538,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,340 sqft |
| Price / SqFt: | $657 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,638 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3108078 |
| Distance: | 953 m |
2593 E 25th Avenue
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,735 sqft |
| Price / SqFt: | $658 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,685 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3120894 |
| Distance: | 0 m |
3926 Kaslo Street
| Asking Price: | $1,798,800 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,372 sqft |
| Price / SqFt: | $758 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,000 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3123072 |
| Distance: | 449 m |
3529 Gladstone Street
| Asking Price: | $2,199,900 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,247 sqft |
| Price / SqFt: | $979 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,956 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3124183 |
| Distance: | 642 m |
2179 E 29th Avenue
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,473 sqft |
| Price / SqFt: | $687 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,795 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115994 |
| Distance: | 717 m |
2161 E 20th Avenue
| Asking Price: | $2,380,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,925 sqft |
| Price / SqFt: | $814 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,124 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3120284 |
| Distance: | 720 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,750,000 | $80,500 | $1,830,500 | -4.8% | - |
| 2025 | $1,842,000 | $80,800 | $1,922,800 | -1.5% | $6,465 |
| 2024 | $1,870,000 | $81,600 | $1,951,600 | +7.2% | $6,220 |
| 2023 | $1,735,000 | $84,900 | $1,819,900 | +6.0% | $5,473 |
| 2022 | $1,628,000 | $88,300 | $1,716,300 | +20.0% | $6,474 |
| 2021 | $1,352,000 | $77,800 | $1,429,800 | +5.9% | $5,921 |
| 2020 | $1,267,000 | $83,300 | $1,350,300 | -8.2% | $5,624 |
| 2019 | $1,386,000 | $84,400 | $1,470,400 | -6.0% | $5,304 |
| 2018 | $1,476,000 | $87,800 | $1,563,800 | +0.5% | $5,261 |
| 2017 | $1,465,000 | $91,100 | $1,556,100 | - | $5,270 |