






















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,719 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,673 sqft |
| Age | 21 years (2005) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-04 |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 026-360-098 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $1,526,000 | $1,526,000 | -2.3% |
| 2023 | $0 | $1,562,000 | $1,562,000 | +13.6% |
| 2022 | $0 | $1,375,000 | $1,375,000 | -3.1% |
| 2021 | $0 | $1,419,000 | $1,419,000 | -4.4% |
| 2020 | $0 | $1,484,000 | $1,484,000 | - |
#104 6080 Iona Drive
| Sold Price: | $1,345,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-13 |
| Maint. Fee: | $847 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,496 sqft |
| Price / SqFt: | $899 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 174 |
| MLS® Number: | R3030102 |
| Distance: | 1.4 km |
4687 W 15th Avenue
| Sold Price: | $2,020,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,611 sqft |
| Price / SqFt: | $1,254 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3059398 |
| Distance: | 2.2 km |
#1 4549 W 11th Avenue
| Sold Price: | $2,091,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,679 sqft |
| Price / SqFt: | $1,246 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3097869 |
| Distance: | 2.6 km |
4490 W 8th Avenue
| Sold Price: | $2,310,000 |
| Sold Date: | 2026-May-29 |
| Maint. Fee: | $1,028 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,749 sqft |
| Price / SqFt: | $1,321 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3124960 |
| Distance: | 2.8 km |
2420 Sasamat Street
| Sold Price: | $1,708,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | $897 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,554 sqft |
| Price / SqFt: | $1,099 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3109585 |
| Distance: | 2.8 km |
3075 Courtenay Street
| Sold Price: | $2,110,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,585 sqft |
| Price / SqFt: | $1,331 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 119 |
| MLS® Number: | R3060786 |
| Distance: | 3.3 km |
2561 East Mall
| Asking Price: | $1,499,900 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | $592 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,673 sqft |
| Price / SqFt: | $897 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3128920 |
| Distance: | 0 m |
#13 2728 Acadia Road
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | $785 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,334 sqft |
| Price / SqFt: | $1,199 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3101917 |
| Distance: | 926 m |
#4 6138 Birney Avenue
| Asking Price: | $1,988,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | $864 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,565 sqft |
| Price / SqFt: | $1,270 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3099628 |
| Distance: | 982 m |
#12 6138 Birney Avenue
| Asking Price: | $2,198,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | $864 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,565 sqft |
| Price / SqFt: | $1,404 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3099636 |
| Distance: | 982 m |