


















$18,200on May 1, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $1,599,800 |
| Price per Floor SqFt | $1,035 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,134 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,545 sqft |
| Age | 3 years (2023) |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold Strata |
| PID | 032-068-841 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
#1 2511 Kitchener Street
| Asking Price: | $1,598,800 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,526 sqft |
| Price / SqFt: | $1,048 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,065 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125922 |
| Distance: | 165 m |
#1 2435 Napier Street
| Asking Price: | $1,478,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,406 sqft |
| Price / SqFt: | $1,051 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126638 |
| Distance: | 223 m |
#2 2539 Grant Street
| Asking Price: | $1,449,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,286 sqft |
| Price / SqFt: | $1,127 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,080 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3101007 |
| Distance: | 255 m |
#1 2539 Grant Street
| Asking Price: | $1,449,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,295 sqft |
| Price / SqFt: | $1,119 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,080 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3100996 |
| Distance: | 256 m |
2540 Grant Street
| Asking Price: | $1,349,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,264 sqft |
| Price / SqFt: | $1,068 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3111867 |
| Distance: | 313 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $926,000 | $528,000 | $1,454,000 | -4.3% | - |
| 2025 | $989,000 | $530,000 | $1,519,000 | -0.6% | $5,134 |
| 2024 | $990,000 | $538,000 | $1,528,000 | - | $4,897 |
Asking Price is 10.0% higher than Assessed Value (2026).