














This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,175 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 710 sqft |
| Age | 30 years (1996) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-13 |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 023-411-058 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $473,000 | $180,000 | $653,000 | -5.6% | - |
| 2025 | $502,000 | $190,000 | $692,000 | -6.2% | $2,175 |
| 2024 | $535,000 | $203,000 | $738,000 | +1.0% | $2,207 |
| 2023 | $530,000 | $201,000 | $731,000 | +3.7% | $2,049 |
| 2022 | $503,000 | $202,000 | $705,000 | +3.2% | $1,915 |
| 2021 | $487,000 | $196,000 | $683,000 | +0.1% | $2,012 |
| 2020 | $488,000 | $194,000 | $682,000 | -9.9% | $2,011 |
| 2019 | $561,000 | $196,000 | $757,000 | +25.3% | $1,742 |
| 2018 | $406,000 | $198,000 | $604,000 | +3.6% | $1,505 |
| 2017 | $383,000 | $200,000 | $583,000 | - | $1,504 |
#201 345 Water Street
| Sold Price: | $522,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | $407 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 605 sqft |
| Price / SqFt: | $863 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3085555 |
| Distance: | 258 m |
#606 610 Granville Street
| Sold Price: | $681,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | $498 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 867 sqft |
| Price / SqFt: | $785 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 204 |
| MLS® Number: | R3034282 |
| Distance: | 266 m |
#2301 610 Granville Street
| Sold Price: | $640,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-10 |
| Maint. Fee: | $375 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 653 sqft |
| Price / SqFt: | $980 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 315 |
| MLS® Number: | R2961308 |
| Distance: | 266 m |
#2508 108 W Cordova Street
| Sold Price: | $512,500 |
| Sold Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | $637 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 572 sqft |
| Price / SqFt: | $896 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3086342 |
| Distance: | 402 m |
#3909 128 W Cordova Street
| Sold Price: | $560,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | $532 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 559 sqft |
| Price / SqFt: | $1,002 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3075199 |
| Distance: | 402 m |
#1808 128 W Cordova Street
| Sold Price: | $628,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | $705 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 745 sqft |
| Price / SqFt: | $843 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3092315 |
| Distance: | 402 m |
#2609 438 Seymour Street
| Asking Price: | $577,000 |
| Listing Date: | 2025-Aug-17 |
| Maint. Fee: | $545 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 559 sqft |
| Price / SqFt: | $1,032 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 283 |
| MLS® Number: | R3038689 |
| Distance: | 0 m |
#1407 438 Seymour Street
| Asking Price: | $529,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | $534 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 560 sqft |
| Price / SqFt: | $945 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3099104 |
| Distance: | 0 m |
#2508 438 Seymour Street
| Asking Price: | $659,000 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | $640 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 710 sqft |
| Price / SqFt: | $928 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3125449 |
| Distance: | 0 m |
#4108 128 W Cordova Street
| Asking Price: | $724,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | $705 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 744 sqft |
| Price / SqFt: | $973 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 94 |
| MLS® Number: | R3093369 |
| Distance: | 402 m |