






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $20,733 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,862 sqft |
| Age | 47 years (1979) |
| Land |
| Land Size | 0.20 ac (8,576 sqft) |
| Land Frontage | 64 ft |
| Land Dimensions | 64 x 134 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 002-671-841 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents
2527 W 37th Avenue
| Sold Price: | $3,146,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,847 sqft |
| Price / SqFt: | $818 |
| Age: | 95 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,280 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3098643 |
| Distance: | 77 m |
2209 W 36th Avenue
| Sold Price: | $4,280,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,425 sqft |
| Price / SqFt: | $967 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,625 sqft) |
| Days on Market: | 175 |
| MLS® Number: | R3037072 |
| Distance: | 294 m |
2782 W 37th Avenue
| Sold Price: | $3,900,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,531 sqft |
| Price / SqFt: | $1,105 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,819 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3110797 |
| Distance: | 396 m |
2071 W 36th Avenue
| Sold Price: | $4,315,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,670 sqft |
| Price / SqFt: | $1,176 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3097392 |
| Distance: | 589 m |
2923 W 32nd Avenue
| Sold Price: | $3,050,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,031 sqft |
| Price / SqFt: | $1,006 |
| Age: | 89 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,447 sqft) |
| Days on Market: | 287 |
| MLS® Number: | R3029762 |
| Distance: | 802 m |
1986 W 36th Avenue
| Sold Price: | $3,800,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,638 sqft |
| Price / SqFt: | $819 |
| Age: | 111 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3094062 |
| Distance: | 805 m |
2804 W 34th Avenue
| Asking Price: | $4,708,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,457 sqft |
| Price / SqFt: | $1,362 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,927 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114555 |
| Distance: | 483 m |
2722 W 31st Avenue
| Asking Price: | $4,360,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,424 sqft |
| Price / SqFt: | $1,273 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,720 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119356 |
| Distance: | 614 m |
2118 W 33rd Avenue
| Asking Price: | $5,000,000 |
| Listing Date: | 2025-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,034 sqft |
| Price / SqFt: | $1,648 |
| Age: | 87 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,788 sqft) |
| Days on Market: | 378 |
| MLS® Number: | R3002480 |
| Distance: | 666 m |
5833 Macdonald Street
| Asking Price: | $3,380,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,732 sqft |
| Price / SqFt: | $906 |
| Age: | 111 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,722 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109546 |
| Distance: | 730 m |
2958 W 40th Avenue
| Asking Price: | $4,388,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,154 sqft |
| Price / SqFt: | $1,391 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,256 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119273 |
| Distance: | 805 m |
3042 W 33rd Avenue
| Asking Price: | $4,387,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,017 sqft |
| Price / SqFt: | $1,092 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,500 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3109323 |
| Distance: | 885 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $3,518,000 | $931,000 | $4,449,000 | -5.9% | - |
| 2025 | $3,739,000 | $988,000 | $4,727,000 | +1.2% | $22,188 |
| 2024 | $3,682,000 | $990,000 | $4,672,000 | +1.1% | $20,733 |
| 2023 | $3,602,000 | $1,018,000 | $4,620,000 | -2.0% | $19,351 |
| 2022 | $3,671,000 | $1,041,000 | $4,712,000 | +13.4% | $19,415 |
| 2021 | $3,146,000 | $1,009,000 | $4,155,000 | +2.4% | $16,531 |
| 2020 | $3,036,000 | $1,020,000 | $4,056,000 | -9.9% | $15,790 |
| 2019 | $3,517,000 | $985,000 | $4,502,000 | -12.7% | $17,101 |
| 2018 | $4,182,000 | $974,000 | $5,156,000 | -0.4% | $14,148 |
| 2017 | $4,208,000 | $969,000 | $5,177,000 | - | $14,541 |