


























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,168 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,522 sqft |
| Age | 11 years (2015) |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 029-631-025 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,004,000 | $406,000 | $1,410,000 | -7.1% | - |
| 2025 | $1,082,000 | $435,000 | $1,517,000 | -0.7% | $5,168 |
| 2024 | $1,086,000 | $442,000 | $1,528,000 | -0.8% | $4,934 |
| 2023 | $1,098,000 | $442,000 | $1,540,000 | +6.7% | $4,666 |
| 2022 | $999,000 | $444,000 | $1,443,000 | +20.0% | $4,250 |
| 2021 | $813,000 | $389,000 | $1,202,000 | +3.6% | $3,785 |
| 2020 | $770,000 | $390,000 | $1,160,000 | -6.9% | $3,663 |
| 2019 | $873,000 | $373,000 | $1,246,000 | -0.4% | $3,451 |
| 2018 | $878,000 | $373,000 | $1,251,000 | -0.4% | $3,322 |
| 2017 | $886,000 | $370,000 | $1,256,000 | - | $3,422 |
2316 Brock Street
| Asking Price: | $1,249,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | $396 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,202 sqft |
| Price / SqFt: | $1,039 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3117043 |
| Distance: | 264 m |
4325 Kamloops Street
| Asking Price: | $1,249,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,377 sqft |
| Price / SqFt: | $907 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 167 |
| MLS® Number: | R3073234 |
| Distance: | 292 m |
4318 Nanaimo Street
| Asking Price: | $1,298,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,442 sqft |
| Price / SqFt: | $900 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,808 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118235 |
| Distance: | 297 m |
4854 Slocan Street
| Asking Price: | $1,468,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $100 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,785 sqft |
| Price / SqFt: | $822 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3121947 |
| Distance: | 361 m |
4875 Duchess Street
| Asking Price: | $1,080,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | $435 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,470 sqft |
| Price / SqFt: | $735 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3126036 |
| Distance: | 407 m |
4830 Duchess Street
| Asking Price: | $1,399,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,667 sqft |
| Price / SqFt: | $840 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,078 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3115059 |
| Distance: | 453 m |
#2 4650 Gothard Street
| Sold Price: | $1,440,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,478 sqft |
| Price / SqFt: | $974 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,630 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3068401 |
| Distance: | 216 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263089170/83dcefb7.jpeg)
#1 4650 Gothard Street
| Sold Price: | $1,440,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,510 sqft |
| Price / SqFt: | $954 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,630 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3067543 |
| Distance: | 216 m |
4320 Nanaimo Street
| Sold Price: | $1,480,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,528 sqft |
| Price / SqFt: | $969 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,808 sqft) |
| Days on Market: | 94 |
| MLS® Number: | R3071906 |
| Distance: | 297 m |
4856 Slocan Street
| Sold Price: | $1,504,760 |
| Sold Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,747 sqft |
| Price / SqFt: | $861 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3061335 |
| Distance: | 361 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263113451/83dcefb7.jpeg)
2107 E 33rd Avenue
| Sold Price: | $1,091,500 |
| Sold Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,218 sqft |
| Price / SqFt: | $896 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3091824 |
| Distance: | 666 m |
2261 E 35th Avenue
| Sold Price: | $1,610,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,522 sqft |
| Price / SqFt: | $1,058 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 154 |
| MLS® Number: | R3051479 |
| Distance: | 674 m |