























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 1,015 sqft |
| Age |
| Newly Built |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-07 |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 000-000-000 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
Assessment and tax information is not available for this property.
1947 E 13th Avenue
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 947 sqft |
| Price / SqFt: | $1,162 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3097773 |
| Distance: | 656 m |
#2 3393 Victoria Drive
| Sold Price: | $999,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 983 sqft |
| Price / SqFt: | $1,016 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3104869 |
| Distance: | 896 m |
#2 2703 E 3rd Avenue
| Sold Price: | $965,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,091 sqft |
| Price / SqFt: | $885 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,544 sqft) |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3069789 |
| Distance: | 1.1 km |
#1 2703 E 3rd Avenue
| Sold Price: | $990,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,133 sqft |
| Price / SqFt: | $874 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,544 sqft) |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3069881 |
| Distance: | 1.1 km |
#1 1915 E 3rd Avenue
| Sold Price: | $1,249,520 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,220 sqft |
| Price / SqFt: | $1,024 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3079124 |
| Distance: | 1.2 km |
#110 2085 E 1st Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | $600 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,200 sqft |
| Price / SqFt: | $767 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3073900 |
| Distance: | 1.3 km |
#104 2810 Nanaimo Street
| Asking Price: | $1,099,900 |
| Listing Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | $445 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 924 sqft |
| Price / SqFt: | $1,190 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 180 |
| MLS® Number: | R3071212 |
| Distance: | 22 m |
#222 2820 Nanaimo Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $445 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 927 sqft |
| Price / SqFt: | $1,401 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3121877 |
| Distance: | 45 m |
2408 E 12th Avenue
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | $461 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,016 sqft |
| Price / SqFt: | $1,279 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3124148 |
| Distance: | 69 m |
1935 E 4th Avenue
| Asking Price: | $1,499,900 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,268 sqft |
| Price / SqFt: | $1,183 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3125769 |
| Distance: | 1.1 km |