


































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $10,440 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,863 sqft |
| Age | 114 years (1912) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (3,996 sqft) |
| Land Frontage | 32.5 ft |
| Land Dimensions | 32.5 x 122.95 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 011-243-775 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,913,000 | $378,000 | $2,291,000 | -1.2% | - |
| 2025 | $1,931,000 | $387,000 | $2,318,000 | -5.0% | $10,440 |
| 2024 | $2,052,000 | $389,000 | $2,441,000 | +2.4% | $9,991 |
| 2023 | $1,981,000 | $403,000 | $2,384,000 | +2.8% | $9,173 |
| 2022 | $1,902,000 | $416,000 | $2,318,000 | +17.1% | $8,600 |
| 2021 | $1,609,000 | $371,000 | $1,980,000 | +7.8% | $8,010 |
| 2020 | $1,481,000 | $355,000 | $1,836,000 | -6.4% | $7,503 |
| 2019 | $1,609,000 | $353,000 | $1,962,000 | -4.4% | $6,978 |
| 2018 | $1,685,000 | $367,000 | $2,052,000 | +5.1% | $6,836 |
| 2017 | $1,688,000 | $264,000 | $1,952,000 | - | $6,626 |
21 E 22nd Avenue
| Asking Price: | $2,498,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,022 sqft |
| Price / SqFt: | $827 |
| Age: | 107 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,904 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123339 |
| Distance: | 338 m |
4241 Balkan Street
| Asking Price: | $2,998,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,387 sqft |
| Price / SqFt: | $1,256 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,458 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120531 |
| Distance: | 424 m |
4387 St. George Street
| Asking Price: | $2,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,195 sqft |
| Price / SqFt: | $1,093 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,528 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3091069 |
| Distance: | 573 m |
153 W 19th Avenue
| Asking Price: | $3,199,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,174 sqft |
| Price / SqFt: | $1,008 |
| Age: | 112 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3092735 |
| Distance: | 793 m |
242 W 21st Avenue
| Asking Price: | $3,198,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,495 sqft |
| Price / SqFt: | $1,282 |
| Age: | 87 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3123930 |
| Distance: | 794 m |
275 W King Edward Avenue
| Asking Price: | $2,950,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,229 sqft |
| Price / SqFt: | $1,323 |
| Age: | 87 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,628 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110642 |
| Distance: | 799 m |
161 E 26th Avenue
| Sold Price: | $2,360,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,318 sqft |
| Price / SqFt: | $1,018 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,750 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3077175 |
| Distance: | 212 m |
319 E 26th Avenue
| Sold Price: | $2,475,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,710 sqft |
| Price / SqFt: | $913 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,925 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3089732 |
| Distance: | 227 m |
22 E 18th Avenue
| Sold Price: | $2,198,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,257 sqft |
| Price / SqFt: | $974 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,904 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3090597 |
| Distance: | 608 m |
621 E 23rd Avenue
| Sold Price: | $2,130,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,320 sqft |
| Price / SqFt: | $918 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 87 |
| MLS® Number: | R3081620 |
| Distance: | 630 m |
494 E 18th Avenue
| Sold Price: | $2,400,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,255 sqft |
| Price / SqFt: | $1,064 |
| Age: | 115 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,039 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112864 |
| Distance: | 691 m |
822 E 22nd Avenue
| Sold Price: | $2,080,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,321 sqft |
| Price / SqFt: | $896 |
| Age: | 113 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3117705 |
| Distance: | 954 m |