





























| Pricing | |
| Asking Price | $3,198,000 |
| Price per Floor SqFt | $1,282 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $12,049 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,495 sqft |
| Age | 87 years (1939) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,026 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 122 ft |
| Price per Land SqFt | $794.34 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2021-Mar-23 |
| Previously Sold Price | $2,800,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$398,000 (+14.2%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 013-350-200 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
275 W King Edward Avenue
| Asking Price: | $2,950,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,229 sqft |
| Price / SqFt: | $1,323 |
| Age: | 87 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,628 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110642 |
| Distance: | 275 m |
481 W 21st Avenue
| Asking Price: | $2,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,658 sqft |
| Price / SqFt: | $1,015 |
| Age: | 87 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,136 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3115875 |
| Distance: | 289 m |
21 E 22nd Avenue
| Asking Price: | $2,498,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,022 sqft |
| Price / SqFt: | $827 |
| Age: | 107 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,904 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123339 |
| Distance: | 473 m |
475 W 27th Avenue
| Asking Price: | $3,250,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,804 sqft |
| Price / SqFt: | $1,159 |
| Age: | 85 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,255 sqft) |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3099395 |
| Distance: | 562 m |
706 W 24th Avenue
| Asking Price: | $2,998,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,750 sqft |
| Price / SqFt: | $1,090 |
| Age: | 98 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,584 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3115196 |
| Distance: | 756 m |
4438 Ontario Street
| Asking Price: | $3,680,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,066 sqft |
| Price / SqFt: | $1,781 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,685 sqft) |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | R3086019 |
| Distance: | 814 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $2,446,000 | $125,000 | $2,571,000 | -5.3% | - |
| 2025 | $2,562,000 | $153,000 | $2,715,000 | -3.3% | $12,049 |
| 2024 | $2,640,000 | $168,000 | $2,808,000 | +3.9% | $11,417 |
| 2023 | $2,530,000 | $173,000 | $2,703,000 | +2.1% | $10,381 |
| 2022 | $2,480,000 | $167,000 | $2,647,000 | +12.7% | $9,790 |
| 2021 | $2,210,000 | $138,000 | $2,348,000 | +6.8% | $9,362 |
| 2020 | $2,045,000 | $154,000 | $2,199,000 | -9.7% | $8,839 |
| 2019 | $2,275,000 | $161,000 | $2,436,000 | -5.1% | $8,456 |
| 2018 | $2,400,000 | $166,000 | $2,566,000 | +0.2% | $8,363 |
| 2017 | $2,400,000 | $162,000 | $2,562,000 | - | $8,417 |
Asking Price is 24.4% higher than Assessed Value (2026).