







































| Pricing | |
| Asking Price | $2,685,000 |
| Price per Floor SqFt |
| $1,016 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $12,320 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,644 sqft |
| Age | 101 years (1925) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,000 sqft) |
| Land Frontage | 50 ft |
| Land Dimensions | 50 x 120 ft |
| Price per Land SqFt | $447.50 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 015-014-789 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
2582 W 6th Avenue
| Asking Price: | $2,398,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,161 sqft |
| Price / SqFt: | $759 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,200 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3107855 |
| Distance: | 452 m |
2315 W 13th Avenue
| Asking Price: | $3,200,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,132 sqft |
| Price / SqFt: | $1,501 |
| Age: | 82 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,250 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3116651 |
| Distance: | 519 m |
2635 W 7th Avenue
| Asking Price: | $2,088,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,242 sqft |
| Price / SqFt: | $644 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,998 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3094345 |
| Distance: | 528 m |
2232 W 14th Avenue
| Asking Price: | $2,198,000 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,001 sqft |
| Price / SqFt: | $1,098 |
| Age: | 118 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,125 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3124439 |
| Distance: | 699 m |
2043-2047 W 14th Avenue
| Asking Price: | $2,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,696 sqft |
| Price / SqFt: | $927 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,250 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3112848 |
| Distance: | 789 m |
2235 W 16th Avenue
| Asking Price: | $2,938,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,727 sqft |
| Price / SqFt: | $1,077 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,250 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3115412 |
| Distance: | 841 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $2,816,000 | $33,100 | $2,849,100 | -8.0% | - |
| 2025 | $3,056,000 | $39,200 | $3,095,200 | -0.6% | $12,320 |
| 2024 | $3,080,000 | $33,900 | $3,113,900 | -0.9% | $11,592 |
| 2023 | $3,107,000 | $34,900 | $3,141,900 | +1.2% | $10,989 |
| 2022 | $3,069,000 | $34,500 | $3,103,500 | +12.1% | $10,392 |
| 2021 | $2,737,000 | $32,300 | $2,769,300 | +14.2% | $9,809 |
| 2020 | $2,390,000 | $34,000 | $2,424,000 | -12.4% | $8,739 |
| 2019 | $2,731,000 | $34,700 | $2,765,700 | -12.9% | $8,597 |
| 2018 | $3,138,000 | $36,300 | $3,174,300 | -1.6% | $9,204 |
| 2017 | $3,187,000 | $37,900 | $3,224,900 | - | $9,468 |
Asking Price is 5.8% lower than Assessed Value (2026).