
















| Pricing | |
| Asking Price | $1,998,000 |
| Price per Floor SqFt | |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $9,735 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,167 sqft |
| Age | 85 years (1941) |
| Land |
| Land Size | 0.11 ac (5,003 sqft) |
| Land Frontage | 37.9 ft |
| Land Dimensions | 37.9 x 132.00 ft |
| Price per Land SqFt | $399.36 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 004-231-741 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
2349 E Pender Street
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,955 sqft |
| Price / SqFt: | $971 |
| Age: | 85 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,198 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108044 |
| Distance: | 133 m |
2211 Parker Street
| Asking Price: | $1,998,800 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,270 sqft |
| Price / SqFt: | $881 |
| Age: | 90 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127302 |
| Distance: | 404 m |
2246 Parker Street
| Asking Price: | $2,099,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,600 sqft |
| Price / SqFt: | $807 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3125264 |
| Distance: | 447 m |
620 Slocan Street
| Asking Price: | $1,579,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,410 sqft |
| Price / SqFt: | $655 |
| Age: | 112 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3111301 |
| Distance: | 639 m |
2130 William Street
| Asking Price: | $1,700,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,991 sqft |
| Price / SqFt: | $854 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109808 |
| Distance: | 686 m |
2578 Oxford Street
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,965 sqft |
| Price / SqFt: | $865 |
| Age: | 96 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116650 |
| Distance: | 760 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,895,000 | $24,900 | $1,919,900 | -5.8% | - |
| 2025 | $2,012,000 | $25,200 | $2,037,200 | -0.0% | $8,735 |
| 2024 | $2,005,000 | $32,300 | $2,037,300 | +4.6% | $8,082 |
| 2023 | $1,916,000 | $32,000 | $1,948,000 | +4.6% | $7,303 |
| 2022 | $1,829,000 | $32,900 | $1,861,900 | +16.2% | $6,763 |
| 2021 | $1,572,000 | $29,900 | $1,601,900 | +8.7% | $6,328 |
| 2020 | $1,445,000 | $29,300 | $1,474,300 | -7.7% | $5,890 |
| 2019 | $1,567,000 | $29,900 | $1,596,900 | -2.0% | $5,537 |
| 2018 | $1,599,000 | $29,900 | $1,628,900 | +0.2% | $5,332 |
| 2017 | $1,596,000 | $29,900 | $1,625,900 | - | $5,367 |
Asking Price is 4.1% higher than Assessed Value (2026).