





































| Pricing | |
| Asking Price | $1,369,000 |
| Price per Floor SqFt | |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $7,898 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,251 sqft |
| Age | 68 years (1958) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (3,795 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 115 ft |
| Price per Land SqFt | $360.74 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 011-183-845 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,580,000 | $33,100 | $1,613,100 | -5.0% | - |
| 2025 | $1,659,000 | $39,800 | $1,698,800 | -1.6% | $7,898 |
| 2024 | $1,684,000 | $43,200 | $1,727,200 | +4.2% | $7,360 |
| 2023 | $1,613,000 | $44,000 | $1,657,000 | +7.7% | $6,687 |
| 2022 | $1,494,000 | $45,100 | $1,539,100 | +19.9% | $5,972 |
| 2021 | $1,244,000 | $39,800 | $1,283,800 | +15.9% | $5,468 |
| 2020 | $1,067,000 | $40,900 | $1,107,900 | -17.2% | $4,888 |
| 2019 | $1,297,000 | $41,400 | $1,338,400 | -8.4% | $4,942 |
| 2018 | $1,418,000 | $43,300 | $1,461,300 | +0.4% | $4,664 |
| 2017 | $1,411,000 | $45,200 | $1,456,200 | - | $4,145 |
Asking Price is 15.1% lower than Assessed Value (2026).
1783 E 37th Avenue
| Asking Price: | $1,595,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,918 sqft |
| Price / SqFt: | $832 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,706 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3100854 |
| Distance: | 770 m |
4229 Victoria Drive
| Asking Price: | $1,398,890 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,806 sqft |
| Price / SqFt: | $775 |
| Age: | 86 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,996 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113508 |
| Distance: | 847 m |
2216 E 41st Avenue
| Asking Price: | $1,399,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,914 sqft |
| Price / SqFt: | $731 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,102 sqft) |
| Days on Market: | 114 |
| MLS® Number: | R3085346 |
| Distance: | 874 m |
4322 Welwyn Street
| Asking Price: | $1,598,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,697 sqft |
| Price / SqFt: | $942 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,775 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115632 |
| Distance: | 970 m |
2066 E 23rd Avenue
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,801 sqft |
| Price / SqFt: | $832 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3124077 |
| Distance: | 1.0 km |
5635 Fleming Street
| Asking Price: | $1,600,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,694 sqft |
| Price / SqFt: | $945 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,109 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3105438 |
| Distance: | 1.2 km |