

















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,980 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,081 sqft |
| Age | 24 years (2002) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-02 |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Style of House | Penthouse |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 025-532-855 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
#502 1333 W Georgia Street
| Asking Price: | $1,049,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $840 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 942 sqft |
| Price / SqFt: | $1,114 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3124758 |
| Distance: | 108 m |
#402 1477 W Pender Street
| Asking Price: | $978,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | $868 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 890 sqft |
| Price / SqFt: | $1,099 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 168 |
| MLS® Number: | R3073767 |
| Distance: | 123 m |
#306 1328 W Pender Street
| Asking Price: | $999,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $560 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,074 sqft |
| Price / SqFt: | $930 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3113721 |
| Distance: | 167 m |
#303 1415 W Georgia Street
| Sold Price: | $882,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $850 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,207 sqft |
| Price / SqFt: | $731 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 91 |
| MLS® Number: | R3083612 |
| Distance: | 73 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263120384/83dcefb7.jpeg)
#1002 1415 W Georgia Street
| Sold Price: | $1,130,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | $856 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,252 sqft |
| Price / SqFt: | $903 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3098757 |
| Distance: | 73 m |
#402 738 Broughton Street
| Sold Price: | $1,140,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | $1,011 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,250 sqft |
| Price / SqFt: | $912 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3092750 |
| Distance: | 94 m |
#906 1333 W Georgia Street
| Sold Price: | $998,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | $865 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 965 sqft |
| Price / SqFt: | $1,034 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3066662 |
| Distance: | 108 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263072660/83dcefb7.jpeg)
#2201 1328 W Pender Street
| Sold Price: | $927,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | $453 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 861 sqft |
| Price / SqFt: | $1,077 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 122 |
| MLS® Number: | R3051033 |
| Distance: | 167 m |
#1106 1408 Robson Street
| Sold Price: | $1,382,800 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | $907 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 929 sqft |
| Price / SqFt: | $1,488 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3106304 |
| Distance: | 172 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $986,000 | $234,000 | $1,220,000 | -8.3% | - |
| 2025 | $1,075,000 | $255,000 | $1,330,000 | -0.8% | $4,147 |
| 2024 | $1,084,000 | $257,000 | $1,341,000 | -13.1% | $3,980 |
| 2023 | $1,248,000 | $296,000 | $1,544,000 | +4.2% | $4,293 |
| 2022 | $1,152,000 | $330,000 | $1,482,000 | +16.8% | $3,991 |
| 2021 | $986,000 | $283,000 | $1,269,000 | -0.9% | $3,709 |
| 2020 | $943,000 | $337,000 | $1,280,000 | -9.5% | $3,745 |
| 2019 | $1,073,000 | $341,000 | $1,414,000 | +11.6% | $3,621 |
| 2018 | $984,000 | $283,000 | $1,267,000 | +17.4% | $3,127 |
| 2017 | $793,000 | $286,000 | $1,079,000 | - | $2,757 |