







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,607 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,777 sqft |
| Age | 35 years (1991) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 017-342-571 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263119090/83dcefb7.jpeg)
#1601 1111 Haro Street
| Sold Price: | $1,540,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | $848 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,347 sqft |
| Price / SqFt: | $1,143 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3097463 |
| Distance: | 237 m |
#1701 1111 Alberni Street
| Sold Price: | $1,580,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | $1,177 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,345 sqft |
| Price / SqFt: | $1,175 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3113312 |
| Distance: | 395 m |
#1803 667 Howe Street
| Sold Price: | $1,380,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | $1,490 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,443 sqft |
| Price / SqFt: | $956 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3101654 |
| Distance: | 477 m |
#1705 1211 Melville Street
| Sold Price: | $1,530,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | $1,061 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,350 sqft |
| Price / SqFt: | $1,133 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 135 |
| MLS® Number: | R3075904 |
| Distance: | 657 m |
#3601 1328 W Pender Street
| Sold Price: | $1,710,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | $922 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,798 sqft |
| Price / SqFt: | $951 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3108908 |
| Distance: | 740 m |
#2204 1238 Richards Street
| Sold Price: | $1,775,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | $917 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,542 sqft |
| Price / SqFt: | $1,151 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 184 |
| MLS® Number: | R3068046 |
| Distance: | 786 m |
#4001 1028 Barclay Street
| Asking Price: | $1,878,000 |
| Listing Date: | 2025-Feb-10 |
| Maint. Fee: | $720 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,349 sqft |
| Price / SqFt: | $1,392 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 471 |
| MLS® Number: | R2965546 |
| Distance: | 60 m |
#2106 989 Nelson Street
| Asking Price: | $1,620,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | $1,905 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,804 sqft |
| Price / SqFt: | $898 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3101157 |
| Distance: | 151 m |
#4303 938 Nelson Street
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | $1,521 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,557 sqft |
| Price / SqFt: | $1,027 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3118987 |
| Distance: | 209 m |
#3404 938 Nelson Street
| Asking Price: | $1,890,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | $1,683 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,677 sqft |
| Price / SqFt: | $1,127 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3090864 |
| Distance: | 209 m |
#3403 938 Nelson Street
| Asking Price: | $1,730,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | $1,522 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,595 sqft |
| Price / SqFt: | $1,085 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3103967 |
| Distance: | 209 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,060,000 | $513,000 | $1,573,000 | -12.5% | - |
| 2025 | $1,211,000 | $587,000 | $1,798,000 | -2.4% | $5,607 |
| 2024 | $1,241,000 | $601,000 | $1,842,000 | -3.6% | $5,467 |
| 2023 | $1,287,000 | $624,000 | $1,911,000 | +3.5% | $5,314 |
| 2022 | $1,093,000 | $753,000 | $1,846,000 | +4.9% | $4,971 |
| 2021 | $1,042,000 | $718,000 | $1,760,000 | -0.8% | $5,144 |
| 2020 | $1,050,000 | $725,000 | $1,775,000 | -17.4% | $5,193 |
| 2019 | $1,401,000 | $749,000 | $2,150,000 | +2.6% | $5,120 |
| 2018 | $1,280,000 | $815,000 | $2,095,000 | +36.0% | $4,418 |
| 2017 | $960,000 | $581,000 | $1,541,000 | - | $3,937 |