






















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 1,133 sqft |
| Age |
| 1 year (2025) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,544 sqft) |
| Land Frontage | 44.7 ft |
| Land Dimensions | 44.7 x 124.02 ft |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 032-636-156 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
#3 3034 E 5th Avenue
| Asking Price: | $899,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,012 sqft |
| Price / SqFt: | $889 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116870 |
| Distance: | 679 m |
#104 2250 E 1st Avenue
| Asking Price: | $899,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | $314 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,011 sqft |
| Price / SqFt: | $889 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126256 |
| Distance: | 730 m |
2210 E 1st Avenue
| Asking Price: | $1,049,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | $325 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 990 sqft |
| Price / SqFt: | $1,060 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3126936 |
| Distance: | 772 m |
#108 2085 E 1 Avenue
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | $663 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,326 sqft |
| Price / SqFt: | $904 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3107711 |
| Distance: | 971 m |
#109 2085 E 1st Avenue
| Asking Price: | $1,148,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $571 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,200 sqft |
| Price / SqFt: | $957 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3110954 |
| Distance: | 971 m |
2333 Napier Street
| Asking Price: | $908,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 873 sqft |
| Price / SqFt: | $1,040 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3125010 |
| Distance: | 980 m |
#2 2703 E 3rd Avenue
| Sold Price: | $965,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,091 sqft |
| Price / SqFt: | $885 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,544 sqft) |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3069789 |
| Distance: | 0 m |
#110 2085 E 1st Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | $600 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,200 sqft |
| Price / SqFt: | $767 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3073900 |
| Distance: | 971 m |
2462 Adanac Street
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,030 sqft |
| Price / SqFt: | $1,068 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3062940 |
| Distance: | 1.1 km |
1320 Victoria Drive
| Sold Price: | $1,190,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,112 sqft |
| Price / SqFt: | $1,070 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3118133 |
| Distance: | 1.3 km |
1904 E 8th Avenue
| Sold Price: | $788,300 |
| Sold Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | $215 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 867 sqft |
| Price / SqFt: | $909 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3072935 |
| Distance: | 1.3 km |
#1 2667 E Pender Street
| Sold Price: | $785,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | $229 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 856 sqft |
| Price / SqFt: | $917 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,856 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3087626 |
| Distance: | 1.4 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $896,000 | $298,000 | $1,194,000 | - |