

























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,428 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,605 sqft |
| Age | 1 year (2025) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,032 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 122.0 ft |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 014-097-192 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
5837 Wales Street
| Sold Price: | $1,230,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | $481 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,471 sqft |
| Price / SqFt: | $836 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3069607 |
| Distance: | 438 m |
#2 2447 E 41st Avenue
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,756 sqft |
| Price / SqFt: | $712 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 172 |
| MLS® Number: | R3060362 |
| Distance: | 448 m |
5319 Chambers Street
| Sold Price: | $1,228,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,439 sqft |
| Price / SqFt: | $853 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3060036 |
| Distance: | 873 m |
#1 5221 Clarendon Street
| Sold Price: | $1,268,750 |
| Sold Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,351 sqft |
| Price / SqFt: | $939 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,957 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3068745 |
| Distance: | 898 m |
5681 Killarney Street
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | $377 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,243 sqft |
| Price / SqFt: | $965 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3107134 |
| Distance: | 943 m |
#1 2331 E 54th Avenue
| Sold Price: | $1,329,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | $422 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,403 sqft |
| Price / SqFt: | $947 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,144 sqft) |
| Days on Market: | 97 |
| MLS® Number: | R3040825 |
| Distance: | 969 m |
#1 5737 Clarendon Street
| Asking Price: | $1,575,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,654 sqft |
| Price / SqFt: | $952 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,633 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127297 |
| Distance: | 353 m |
#1 2447 E 41 Avenue
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,301 sqft |
| Price / SqFt: | $845 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,820 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120616 |
| Distance: | 449 m |
#1 2242 E 39th Avenue
| Asking Price: | $1,649,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | $999 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3098225 |
| Distance: | 650 m |
#1 2240 E 39th Avenue
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,350 sqft |
| Price / SqFt: | $1,110 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3098334 |
| Distance: | 652 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | Refer to BC Assessment for 2026 assessment info. | ||||
| 2025 | $1,679,000 | $32,500 | $1,711,500 | +1.0% | $7,719 |
| 2024 | $1,673,000 | $20,900 | $1,693,900 | +4.4% | $7,063 |
| 2023 | $1,601,000 | $21,500 | $1,622,500 | +9.0% | $6,398 |
| 2022 | $1,466,000 | $22,000 | $1,488,000 | +18.9% | $5,756 |
| 2021 | $1,231,000 | $20,700 | $1,251,700 | +13.5% | $5,304 |
| 2020 | $1,081,000 | $21,800 | $1,102,800 | -16.3% | $4,803 |
| 2019 | $1,296,000 | $22,200 | $1,318,200 | -4.8% | $4,823 |
| 2018 | $1,361,000 | $23,200 | $1,384,200 | +2.5% | $4,728 |
| 2017 | $1,326,000 | $24,300 | $1,350,300 | - | $4,663 |