





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,298 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,773 sqft |
| Age | Newly Built |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-26 |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 800-183-436 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
3526 E Lakewood Street
| Sold Price: | $1,950,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,927 sqft |
| Price / SqFt: | $1,012 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,124 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3091112 |
| Distance: | 183 m |
3485 Victoria Drive
| Sold Price: | $1,375,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | $590 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,525 sqft |
| Price / SqFt: | $902 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3097510 |
| Distance: | 275 m |
#1 3393 Victoria Drive
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,468 sqft |
| Price / SqFt: | $1,022 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3104862 |
| Distance: | 336 m |
#1 3391 Victoria Drive
| Sold Price: | $1,750,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,735 sqft |
| Price / SqFt: | $1,009 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3104774 |
| Distance: | 344 m |
3381 Victoria Drive
| Sold Price: | $1,660,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,653 sqft |
| Price / SqFt: | $1,004 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3084045 |
| Distance: | 353 m |
3460 Welwyn Street
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,445 sqft |
| Price / SqFt: | $1,003 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3068027 |
| Distance: | 438 m |
#1 2091 E 20th Avenue
| Asking Price: | $1,550,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,773 sqft |
| Price / SqFt: | $874 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3128219 |
| Distance: | 2 m |
2153 E 20th Avenue
| Asking Price: | $1,898,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,937 sqft |
| Price / SqFt: | $980 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,124 sqft) |
| Days on Market: | 101 |
| MLS® Number: | R3091119 |
| Distance: | 178 m |
#2 3391 Victoria Drive
| Asking Price: | $1,745,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,732 sqft |
| Price / SqFt: | $1,008 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3124620 |
| Distance: | 344 m |
3383 Victoria Drive
| Asking Price: | $1,500,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,560 sqft |
| Price / SqFt: | $962 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3120124 |
| Distance: | 353 m |
#2 2017 E 23rd Avenue
| Asking Price: | $1,549,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,410 sqft |
| Price / SqFt: | $1,099 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3114070 |
| Distance: | 360 m |
Assessment and tax information is not available for this property.