


















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 2,091 sqft |
| Age |
| 1 year (2025) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (3,919 sqft) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-12 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 032-030-258 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
2470 Alder Way
| Asking Price: | $1,339,900 |
| Listing Date: | 2025-Aug-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,924 sqft |
| Price / SqFt: | $696 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,812 sqft) |
| Days on Market: | 274 |
| MLS® Number: | R3041516 |
| Distance: | 96 m |
2488 Alder Way
| Asking Price: | $1,424,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,361 sqft |
| Price / SqFt: | $604 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,812 sqft) |
| Days on Market: | 120 |
| MLS® Number: | R3084884 |
| Distance: | 239 m |
2294 Cormorant Drive
| Asking Price: | $1,199,880 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,183 sqft |
| Price / SqFt: | $550 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,406 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3125530 |
| Distance: | 436 m |
4910 Springs Boulevard
| Sold Price: | $1,660,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | $276 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,863 sqft |
| Price / SqFt: | $891 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,448 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3113144 |
| Distance: | 1.9 km |
5298 St Andrews Place
| Sold Price: | $1,522,500 |
| Sold Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,235 sqft |
| Price / SqFt: | $681 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3083672 |
| Distance: | 2.2 km |
5445 Candlewyck Wynd
| Sold Price: | $1,364,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,476 sqft |
| Price / SqFt: | $551 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,598 sqft) |
| Days on Market: | 182 |
| MLS® Number: | R3058012 |
| Distance: | 2.3 km |
4934 12 Avenue
| Sold Price: | $1,505,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,090 sqft |
| Price / SqFt: | $720 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,309 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3097654 |
| Distance: | 2.7 km |
4874 11a Avenue
| Sold Price: | $1,387,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,278 sqft |
| Price / SqFt: | $609 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,969 sqft) |
| Days on Market: | 155 |
| MLS® Number: | R3027311 |
| Distance: | 2.8 km |
5045 10a Avenue
| Sold Price: | $1,175,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,675 sqft |
| Price / SqFt: | $701 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,945 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3080077 |
| Distance: | 3.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $934,000 | $674,000 | $1,608,000 | +25.7% |
| 2025 | $986,000 | $293,000 | $1,279,000 | +35.2% |
| 2024 | $946,000 | $0 | $946,000 | - |