
































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,334 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 880 sqft |
| Age | 8 years (2018) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-04 |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 030-837-677 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
#122 4690 Hawk Lane
| Asking Price: | $599,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | $504 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 895 sqft |
| Price / SqFt: | $669 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3105518 |
| Distance: | 0 m |
#213 4690 Hawk Lane
| Asking Price: | $519,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $437 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 754 sqft |
| Price / SqFt: | $688 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118910 |
| Distance: | 0 m |
#401 4690 Hawk Lane
| Sold Price: | $645,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-31 |
| Maint. Fee: | $504 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 880 sqft |
| Price / SqFt: | $733 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3070033 |
| Distance: | 0 m |
#308 1892 Starling Drive
| Sold Price: | $685,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | $705 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,084 sqft |
| Price / SqFt: | $632 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3075683 |
| Distance: | 294 m |
#401 1892 Starling Drive
| Sold Price: | $640,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | $640 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 972 sqft |
| Price / SqFt: | $658 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3092351 |
| Distance: | 294 m |
#219 1120 Tsatsu Shores Drive
| Sold Price: | $620,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | $551 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,039 sqft |
| Price / SqFt: | $597 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3087399 |
| Distance: | 1.4 km |
#327 1441 Garden Place
| Sold Price: | $495,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | $522 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,030 sqft |
| Price / SqFt: | $481 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3097649 |
| Distance: | 1.8 km |
#606 2499 Rabbit Drive
| Sold Price: | $485,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $520 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 725 sqft |
| Price / SqFt: | $669 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3113613 |
| Distance: | 1.8 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $634,000 | $634,000 | +1.6% |
| 2025 | $0 | $624,000 | $624,000 | +1.3% |
| 2024 | $0 | $616,000 | $616,000 | +1.8% |
| 2023 | $0 | $605,000 | $605,000 | +10.2% |
| 2022 | $0 | $549,000 | $549,000 | +7.4% |
| 2021 | $0 | $511,000 | $511,000 | - |