




















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $1,608 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 496 sqft |
| Age | 5 years (2021) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 1 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 031-390-897 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Tsawwassen Agents
#211 1792 Starling Drive
| Sold Price: | $375,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | $349 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 523 sqft |
| Price / SqFt: | $717 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3042261 |
| Distance: | 0 m |
#104 1792 Starling Drive
| Sold Price: | $350,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | $321 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 496 sqft |
| Price / SqFt: | $706 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3079510 |
| Distance: | 0 m |
#315 4690 Hawk Lane
| Sold Price: | $375,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | $292 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 508 sqft |
| Price / SqFt: | $738 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 140 |
| MLS® Number: | R3032948 |
| Distance: | 295 m |
#203 2499 Rabbit Drive
| Sold Price: | $355,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | $352 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 476 sqft |
| Price / SqFt: | $746 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 120 |
| MLS® Number: | R3071100 |
| Distance: | 1.8 km |
#106 2463 Rabbit Drive
| Sold Price: | $370,930 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $344 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 463 sqft |
| Price / SqFt: | $801 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3094317 |
| Distance: | 1.8 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $388,000 | $388,000 | -6.1% |
| 2024 | $0 | $413,000 | $413,000 | -0.2% |
| 2023 | $0 | $414,000 | $414,000 | +16.0% |
| 2022 | $0 | $357,000 | $357,000 | - |