










This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,153 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,596 sqft |
| Age | 62 years (1964) |
| Land |
| Land Size | 0.31 ac (13,500 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 226 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-13 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 004-523-091 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
12552 99 Avenue
| Sold Price: | $1,155,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,111 sqft |
| Price / SqFt: | $547 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,205 sqft) |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3053180 |
| Distance: | 381 m |
9915 132 Street
| Sold Price: | $1,415,600 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,892 sqft |
| Price / SqFt: | $489 |
| Age: | 89 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,988 sqft) |
| Days on Market: | 284 |
| MLS® Number: | R3026051 |
| Distance: | 1.6 km |
11585 Royal Crescent
| Sold Price: | $1,315,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,648 sqft |
| Price / SqFt: | $497 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,502 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3091343 |
| Distance: | 1.7 km |
11473 Royal Crescent
| Sold Price: | $1,290,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,470 sqft |
| Price / SqFt: | $522 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,198 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3113490 |
| Distance: | 1.9 km |
13145 108 Avenue
| Sold Price: | $1,310,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,632 sqft |
| Price / SqFt: | $498 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,714 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3071879 |
| Distance: | 2.3 km |
11780 85a Avenue
| Sold Price: | $1,295,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,641 sqft |
| Price / SqFt: | $490 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,161 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3104277 |
| Distance: | 3.1 km |
12521 Grove Crescent
| Asking Price: | $1,275,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,126 sqft |
| Price / SqFt: | $408 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,700 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3122115 |
| Distance: | 347 m |
12542 Grove Crescent
| Asking Price: | $1,225,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,124 sqft |
| Price / SqFt: | $577 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,280 sqft) |
| Days on Market: | 197 |
| MLS® Number: | R3067259 |
| Distance: | 410 m |
12679 97a Avenue
| Asking Price: | $1,449,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,159 sqft |
| Price / SqFt: | $459 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,205 sqft) |
| Days on Market: | 94 |
| MLS® Number: | R3093734 |
| Distance: | 711 m |
11942 99 Avenue
| Asking Price: | $1,425,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,207 sqft |
| Price / SqFt: | $444 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,070 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3103576 |
| Distance: | 926 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,432,000 | $44,200 | $1,476,200 | -6.7% |
| 2025 | $1,527,000 | $55,300 | $1,582,300 | -0.3% |
| 2024 | $1,522,000 | $65,300 | $1,587,300 | -1.8% |
| 2023 | $1,545,000 | $71,700 | $1,616,700 | +13.2% |
| 2022 | $1,356,000 | $72,500 | $1,428,500 | +37.0% |
| 2021 | $975,000 | $67,800 | $1,042,800 | +8.1% |
| 2020 | $906,000 | $59,100 | $965,100 | -4.3% |
| 2019 | $949,000 | $59,800 | $1,008,800 | +3.9% |
| 2018 | $907,000 | $63,700 | $970,700 | +6.8% |
| 2017 | $842,000 | $66,900 | $908,900 | - |