This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,844 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,462 sqft |
| Age | 74 years (1952) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,869 sqft) |
| Land Frontage | 65 ft |
| Land Dimensions | 65 x 120 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-20 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 004-804-287 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
9915 132 Street
| Sold Price: | $1,415,600 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,892 sqft |
| Price / SqFt: | $489 |
| Age: | 89 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,988 sqft) |
| Days on Market: | 284 |
| MLS® Number: | R3026051 |
| Distance: | 50 m |
13137 99th Avenue
| Sold Price: | $1,120,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,579 sqft |
| Price / SqFt: | $434 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,560 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3100196 |
| Distance: | 133 m |
13134 98a Avenue
| Sold Price: | $1,385,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,683 sqft |
| Price / SqFt: | $516 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,512 sqft) |
| Days on Market: | 129 |
| MLS® Number: | R3055481 |
| Distance: | 149 m |
12895 98a Avenue
| Sold Price: | $1,115,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,227 sqft |
| Price / SqFt: | $501 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,173 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3078628 |
| Distance: | 593 m |
9865 128a Street
| Sold Price: | $1,120,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,400 sqft |
| Price / SqFt: | $467 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,191 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3106750 |
| Distance: | 721 m |
12788 102 Avenue
| Sold Price: | $900,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,224 sqft |
| Price / SqFt: | $405 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,569 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3092491 |
| Distance: | 1.0 km |
9893 132 Street
| Asking Price: | $1,098,800 |
| Listing Date: | 2026-May-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,462 sqft |
| Price / SqFt: | $446 |
| Age: | 74 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,871 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3125829 |
| Distance: | 0 m |
9923 Semiahmoo Road
| Asking Price: | $1,198,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,106 sqft |
| Price / SqFt: | $569 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,220 sqft) |
| Days on Market: | 207 |
| MLS® Number: | R3064808 |
| Distance: | 212 m |
9714 131 Street
| Asking Price: | $1,298,890 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,300 sqft |
| Price / SqFt: | $565 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,539 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3109363 |
| Distance: | 385 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,136,000 | $34,000 | $1,170,000 | -6.6% |
| 2025 | $1,212,000 | $40,700 | $1,252,700 | -0.7% |
| 2024 | $1,208,000 | $54,000 | $1,262,000 | -1.6% |
| 2023 | $1,226,000 | $56,700 | $1,282,700 | +13.8% |
| 2022 | $1,076,000 | $50,900 | $1,126,900 | +37.5% |
| 2021 | $774,000 | $45,500 | $819,500 | +8.4% |
| 2020 | $719,000 | $37,000 | $756,000 | -4.1% |
| 2019 | $753,000 | $35,300 | $788,300 | +4.4% |
| 2018 | $720,000 | $35,300 | $755,300 | +7.4% |
| 2017 | $668,000 | $35,300 | $703,300 | - |