







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,063 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,820 sqft |
| Age | 25 years (2001) |
| Land |
| Land Size | 0.32 ac (13,982 sqft) |
| Land Frontage | 55.58 ft |
| Land Dimensions | 55.58 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-20 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 023-452-129 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
9833 182 Street
| Asking Price: | $1,890,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,078 sqft |
| Price / SqFt: | $463 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.54 ac. (23,478 sqft) |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3102325 |
| Distance: | 29 m |
9899 181 Street
| Asking Price: | $2,199,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,254 sqft |
| Price / SqFt: | $419 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (14,113 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3117375 |
| Distance: | 206 m |
18055 98 Avenue
| Asking Price: | $2,278,800 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,928 sqft |
| Price / SqFt: | $462 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (14,001 sqft) |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3103346 |
| Distance: | 251 m |
10438 168a Street
| Asking Price: | $1,788,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,236 sqft |
| Price / SqFt: | $422 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,522 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3118371 |
| Distance: | 2.9 km |
10295 166b Street
| Sold Price: | $1,810,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,893 sqft |
| Price / SqFt: | $465 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,051 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3056875 |
| Distance: | 3.1 km |
8598 171 Street
| Sold Price: | $1,875,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,833 sqft |
| Price / SqFt: | $388 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,501 sqft) |
| Days on Market: | 114 |
| MLS® Number: | R3083344 |
| Distance: | 3.3 km |
9110 163a Street
| Sold Price: | $2,325,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,921 sqft |
| Price / SqFt: | $472 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,982 sqft) |
| Days on Market: | 104 |
| MLS® Number: | R3047676 |
| Distance: | 3.9 km |
20282 Wharf Street
| Sold Price: | $2,745,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,633 sqft |
| Price / SqFt: | $487 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,282 sqft) |
| Days on Market: | 167 |
| MLS® Number: | R3056196 |
| Distance: | 4.9 km |
15901 88a Avenue
| Sold Price: | $2,165,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,019 sqft |
| Price / SqFt: | $539 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,045 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3091008 |
| Distance: | 5.0 km |
19675 78a Avenue
| Sold Price: | $1,830,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,837 sqft |
| Price / SqFt: | $477 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,839 sqft) |
| Days on Market: | 109 |
| MLS® Number: | R3043961 |
| Distance: | 5.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,287,000 | $602,000 | $1,889,000 | -4.9% |
| 2025 | $1,352,000 | $635,000 | $1,987,000 | -3.3% |
| 2024 | $1,416,000 | $638,000 | $2,054,000 | +3.4% |
| 2023 | $1,326,000 | $660,000 | $1,986,000 | +4.7% |
| 2022 | $1,247,000 | $650,000 | $1,897,000 | +34.2% |
| 2021 | $879,000 | $535,000 | $1,414,000 | +6.1% |
| 2020 | $849,000 | $484,000 | $1,333,000 | +4.2% |
| 2019 | $788,000 | $491,000 | $1,279,000 | +3.8% |
| 2018 | $807,000 | $425,000 | $1,232,000 | +8.9% |
| 2017 | $710,000 | $421,000 | $1,131,000 | - |