
























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,052 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,642 sqft |
| Age | 42 years (1984) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,175 sqft) |
| Land Frontage | 60.97 ft |
| Land Dimensions | 60.97 x 118.24 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 002-127-792 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents
9145 122b Street
| Sold Price: | $1,090,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,688 sqft |
| Price / SqFt: | $646 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,552 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3078778 |
| Distance: | 767 m |
12420 91 Avenue
| Sold Price: | $1,060,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,693 sqft |
| Price / SqFt: | $626 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,827 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3095877 |
| Distance: | 773 m |
12476 99 Avenue
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,878 sqft |
| Price / SqFt: | $586 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,245 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3059968 |
| Distance: | 799 m |
12657 98 Avenue
| Sold Price: | $1,002,500 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,000 sqft |
| Price / SqFt: | $501 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,232 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3114137 |
| Distance: | 811 m |
9829 120a Street
| Sold Price: | $1,000,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,496 sqft |
| Price / SqFt: | $668 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,712 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3097653 |
| Distance: | 1.1 km |
10098 Park Drive
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,695 sqft |
| Price / SqFt: | $619 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,422 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3066861 |
| Distance: | 1.3 km |
12546 96 Avenue
| Asking Price: | $1,189,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,950 sqft |
| Price / SqFt: | $610 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,878 sqft) |
| Days on Market: | 183 |
| MLS® Number: | R3069879 |
| Distance: | 302 m |
12677 98 Avenue
| Asking Price: | $1,199,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,924 sqft |
| Price / SqFt: | $624 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,278 sqft) |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | R3086136 |
| Distance: | 834 m |
12234 99a Avenue
| Asking Price: | $1,095,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,016 sqft |
| Price / SqFt: | $543 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123150 |
| Distance: | 980 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,219,000 | $32,400 | $1,251,400 | -6.6% |
| 2025 | $1,299,000 | $41,000 | $1,340,000 | -1.0% |
| 2024 | $1,295,000 | $58,400 | $1,353,400 | -1.8% |
| 2023 | $1,314,000 | $64,400 | $1,378,400 | +12.9% |
| 2022 | $1,154,000 | $67,300 | $1,221,300 | +36.5% |
| 2021 | $830,000 | $64,400 | $894,400 | +8.0% |
| 2020 | $771,000 | $57,200 | $828,200 | -4.4% |
| 2019 | $808,000 | $58,600 | $866,600 | +4.0% |
| 2018 | $772,000 | $61,500 | $833,500 | +6.7% |
| 2017 | $717,000 | $64,500 | $781,500 | - |