







This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,200 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,180 sqft |
| Age | 53 years (1973) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,589 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 125 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-Apr-30 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 003-849-228 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263091955/83dcefb7.jpeg)
9263 126a Street
| Sold Price: | $1,175,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,200 sqft |
| Price / SqFt: | $534 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,504 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3070328 |
| Distance: | 68 m |
9483 124a Street
| Sold Price: | $1,041,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,642 sqft |
| Price / SqFt: | $634 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,175 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3080532 |
| Distance: | 624 m |
8936 Queen Mary Boulevard
| Sold Price: | $1,225,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,150 sqft |
| Price / SqFt: | $570 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,771 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3082920 |
| Distance: | 1.0 km |
12552 99 Avenue
| Sold Price: | $1,155,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,111 sqft |
| Price / SqFt: | $547 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,205 sqft) |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3053180 |
| Distance: | 1.2 km |
9865 128a Street
| Sold Price: | $1,120,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,400 sqft |
| Price / SqFt: | $467 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,191 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3106750 |
| Distance: | 1.2 km |
12895 98a Avenue
| Sold Price: | $1,115,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,227 sqft |
| Price / SqFt: | $501 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,173 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3078628 |
| Distance: | 1.3 km |
9298 Cinnamon Drive
| Asking Price: | $1,329,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,101 sqft |
| Price / SqFt: | $633 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,270 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3121004 |
| Distance: | 662 m |
12649 89 Avenue
| Asking Price: | $1,170,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,415 sqft |
| Price / SqFt: | $484 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,925 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3122416 |
| Distance: | 722 m |
9041 122b Street
| Asking Price: | $1,299,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,023 sqft |
| Price / SqFt: | $643 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,491 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109610 |
| Distance: | 943 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,245,000 | $35,200 | $1,280,200 | -6.4% |
| 2025 | $1,327,000 | $40,300 | $1,367,300 | -0.5% |
| 2024 | $1,323,000 | $51,200 | $1,374,200 | -1.6% |
| 2023 | $1,343,000 | $53,300 | $1,396,300 | +13.0% |
| 2022 | $1,180,000 | $55,300 | $1,235,300 | +37.5% |
| 2021 | $848,000 | $50,600 | $898,600 | +8.0% |
| 2020 | $788,000 | $44,300 | $832,300 | -4.2% |
| 2019 | $825,000 | $43,800 | $868,800 | +3.3% |
| 2018 | $789,000 | $51,700 | $840,700 | +6.8% |
| 2017 | $733,000 | $54,000 | $787,000 | - |