
































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,010 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,521 sqft |
| Age | 45 years (1981) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,076 sqft) |
| Land Frontage | 60.76 ft |
| Land Dimensions | 60.76 x 100 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-26 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 005-644-798 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,151,000 | $59,800 | $1,210,800 | -8.7% |
| 2025 | $1,251,000 | $75,400 | $1,326,400 | +1.9% |
| 2024 | $1,267,000 | $34,900 | $1,301,900 | -5.3% |
| 2023 | $1,336,000 | $38,500 | $1,374,500 | +16.8% |
| 2022 | $1,131,000 | $45,300 | $1,176,300 | +44.1% |
| 2021 | $772,000 | $44,100 | $816,100 | +3.5% |
| 2020 | $739,000 | $49,800 | $788,800 | -2.7% |
| 2019 | $759,000 | $51,300 | $810,300 | +4.0% |
| 2018 | $725,000 | $54,500 | $779,500 | +12.7% |
| 2017 | $628,000 | $63,900 | $691,900 | - |
8971 145a Street
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,884 sqft |
| Price / SqFt: | $584 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,687 sqft) |
| Days on Market: | 109 |
| MLS® Number: | R3080347 |
| Distance: | 269 m |
14747 90a Avenue
| Sold Price: | $1,060,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,466 sqft |
| Price / SqFt: | $723 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,190 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3079102 |
| Distance: | 341 m |
14316 92 Avenue
| Sold Price: | $1,167,500 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,880 sqft |
| Price / SqFt: | $621 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,969 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3103262 |
| Distance: | 553 m |
14895 96 Avenue
| Sold Price: | $1,020,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,348 sqft |
| Price / SqFt: | $757 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,140 sqft) |
| Days on Market: | 73 |
| MLS® Number: | R3063827 |
| Distance: | 1.2 km |
9667 151b Street
| Sold Price: | $960,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,452 sqft |
| Price / SqFt: | $661 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,415 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3062397 |
| Distance: | 1.6 km |
13779 90 Avenue
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,795 sqft |
| Price / SqFt: | $696 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,358 sqft) |
| Days on Market: | 67 |
| MLS® Number: | R3087769 |
| Distance: | 1.6 km |
14543 91b Avenue
| Asking Price: | $1,039,900 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | $562 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,005 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3120098 |
| Distance: | 102 m |
14596 89 Avenue
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,780 sqft |
| Price / SqFt: | $730 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,133 sqft) |
| Days on Market: | 226 |
| MLS® Number: | R3058949 |
| Distance: | 448 m |
8585 144a Street
| Asking Price: | $1,174,900 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,352 sqft |
| Price / SqFt: | $869 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,462 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3122181 |
| Distance: | 1.1 km |
14976 96 Avenue
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,346 sqft |
| Price / SqFt: | $816 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,207 sqft) |
| Days on Market: | 122 |
| MLS® Number: | R3083937 |
| Distance: | 1.2 km |
15024 96 Avenue
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,704 sqft |
| Price / SqFt: | $762 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,483 sqft) |
| Days on Market: | 110 |
| MLS® Number: | R3087872 |
| Distance: | 1.3 km |