







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,515 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,972 sqft |
| Age | 13 years (2013) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 029-168-406 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Cloverdale Agents
#62 6591 195a Street
| Sold Price: | $880,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | $425 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,950 sqft |
| Price / SqFt: | $451 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3109194 |
| Distance: | 0 m |
#39 19551 66 Avenue
| Sold Price: | $688,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | $402 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,617 sqft |
| Price / SqFt: | $425 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3084867 |
| Distance: | 128 m |
#5 19551 66 Avenue
| Sold Price: | $765,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | $401 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,616 sqft |
| Price / SqFt: | $473 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3105084 |
| Distance: | 128 m |
#32 19480 66 Avenue
| Sold Price: | $880,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | $366 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,025 sqft |
| Price / SqFt: | $435 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3075039 |
| Distance: | 253 m |
#81 19455 65 Avenue
| Sold Price: | $822,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | $416 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,938 sqft |
| Price / SqFt: | $424 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3055593 |
| Distance: | 253 m |
#67 19455 65 Avenue
| Sold Price: | $740,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | $324 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,481 sqft |
| Price / SqFt: | $500 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3068490 |
| Distance: | 253 m |
#9 6767 196 Street
| Asking Price: | $799,999 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | $549 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,035 sqft |
| Price / SqFt: | $393 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 3 hours |
| MLS® Number: | R3128735 |
| Distance: | 267 m |
#52 19560 68 Avenue
| Asking Price: | $799,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | $457 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,691 sqft |
| Price / SqFt: | $473 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3094347 |
| Distance: | 301 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $623,000 | $271,000 | $894,000 | -6.4% |
| 2025 | $665,000 | $290,000 | $955,000 | -1.3% |
| 2024 | $674,000 | $294,000 | $968,000 | -3.1% |
| 2023 | $696,000 | $303,000 | $999,000 | +15.0% |
| 2022 | $557,000 | $312,000 | $869,000 | +18.7% |
| 2021 | $0 | $732,000 | $732,000 | +2.1% |
| 2020 | $457,000 | $260,000 | $717,000 | -4.3% |
| 2019 | $494,000 | $255,000 | $749,000 | +3.0% |
| 2018 | $480,000 | $247,000 | $727,000 | +24.1% |
| 2017 | $337,000 | $249,000 | $586,000 | - |