This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 1,420 sqft |
| Age |
| Newly Built |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 032-544-472 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263118694/83dcefb7.jpeg)
#37 7895 162 Street
| Sold Price: | $969,900 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | $371 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,669 sqft |
| Price / SqFt: | $581 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3097067 |
| Distance: | 0 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263089117/83dcefb7.jpeg)
#91 7895 162 Street
| Sold Price: | $825,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | $270 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,510 sqft |
| Price / SqFt: | $546 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3067490 |
| Distance: | 0 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263129121/83dcefb7.jpeg)
#86 7895 162 Street
| Sold Price: | $899,900 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | $282 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,485 sqft |
| Price / SqFt: | $606 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3107494 |
| Distance: | 74 m |
#63 16318 82 Avenue
| Sold Price: | $674,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | $350 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,448 sqft |
| Price / SqFt: | $465 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 128 |
| MLS® Number: | R3073714 |
| Distance: | 451 m |
#29 8155 164 Street
| Sold Price: | $725,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | $416 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,502 sqft |
| Price / SqFt: | $483 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3082328 |
| Distance: | 532 m |
#208 16233 82 Avenue
| Sold Price: | $810,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $376 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,724 sqft |
| Price / SqFt: | $470 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3100255 |
| Distance: | 575 m |
#82 7895 162 Street
| Asking Price: | $899,999 |
| Listing Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | $270 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,477 sqft |
| Price / SqFt: | $609 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 126 |
| MLS® Number: | R3081365 |
| Distance: | 76 m |
#54 8111 160 Street
| Asking Price: | $849,900 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $394 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,665 sqft |
| Price / SqFt: | $510 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3121629 |
| Distance: | 565 m |
#204 16233 82 Avenue
| Asking Price: | $788,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | $344 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,581 sqft |
| Price / SqFt: | $498 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3104970 |
| Distance: | 575 m |
#107 16031 82 Avenue
| Asking Price: | $645,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | $412 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,325 sqft |
| Price / SqFt: | $487 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3099065 |
| Distance: | 580 m |
#112 16031 82 Avenue
| Asking Price: | $649,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | $428 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,325 sqft |
| Price / SqFt: | $490 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3111058 |
| Distance: | 580 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $649,000 | $216,000 | $865,000 | - |