






























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,503 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,977 sqft |
| Age | 37 years (1989) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,212 sqft) |
| Land Frontage | 58 ft |
| Land Dimensions | 58 x 124.6 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt., Rancher/Bungalow w/Loft |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 009-393-960 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
914 164 Street
| Sold Price: | $1,630,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,804 sqft |
| Price / SqFt: | $428 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,624 sqft) |
| Days on Market: | 140 |
| MLS® Number: | R3068208 |
| Distance: | 129 m |
16124 9 Avenue
| Sold Price: | $1,574,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,274 sqft |
| Price / SqFt: | $481 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,939 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3076748 |
| Distance: | 525 m |
1096 165 Street
| Sold Price: | $1,700,000 |
| Sold Date: | 2026-May-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,571 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,406 sqft) |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3094484 |
| Distance: | 551 m |
829 Stevens Street
| Sold Price: | $1,550,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,523 sqft |
| Price / SqFt: | $440 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,112 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3082732 |
| Distance: | 907 m |
912 Habgood Street
| Sold Price: | $1,590,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,448 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,118 sqft) |
| Days on Market: | 104 |
| MLS® Number: | R3082281 |
| Distance: | 949 m |
933 Maple Street
| Sold Price: | $1,680,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,680 sqft |
| Price / SqFt: | $457 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,125 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3104319 |
| Distance: | 1.5 km |
878 163a Street
| Asking Price: | $1,798,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,239 sqft |
| Price / SqFt: | $555 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,984 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115569 |
| Distance: | 63 m |
918 163 Street
| Asking Price: | $1,850,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,439 sqft |
| Price / SqFt: | $538 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,419 sqft) |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3096555 |
| Distance: | 223 m |
16243 10 Avenue
| Asking Price: | $1,808,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,597 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,275 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127540 |
| Distance: | 421 m |
16143 9 Avenue
| Asking Price: | $1,498,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,064 sqft |
| Price / SqFt: | $489 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,027 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3102930 |
| Distance: | 531 m |
1551 161b Street
| Asking Price: | $1,699,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,236 sqft |
| Price / SqFt: | $401 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,543 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108897 |
| Distance: | 1.5 km |
1388 Lee Street
| Asking Price: | $1,839,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,342 sqft |
| Price / SqFt: | $550 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,371 sqft) |
| Days on Market: | 142 |
| MLS® Number: | R3076051 |
| Distance: | 1.7 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,256,000 | $88,700 | $1,344,700 | -8.2% |
| 2025 | $1,356,000 | $109,000 | $1,465,000 | -4.7% |
| 2024 | $1,370,000 | $167,000 | $1,537,000 | +1.5% |
| 2023 | $1,340,000 | $175,000 | $1,515,000 | +14.6% |
| 2022 | $1,142,000 | $180,000 | $1,322,000 | +29.9% |
| 2021 | $866,000 | $152,000 | $1,018,000 | +3.9% |
| 2020 | $841,000 | $139,000 | $980,000 | -5.7% |
| 2019 | $894,000 | $145,000 | $1,039,000 | -4.2% |
| 2018 | $903,000 | $181,000 | $1,084,000 | +0.5% |
| 2017 | $889,000 | $190,000 | $1,079,000 | - |