







































$100,000on Apr 7, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | |
| Price per Floor SqFt | $673 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,352 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,782 sqft |
| Age | 50 years (1976) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,406 sqft) |
| Land Frontage | 43 ft |
| Land Dimensions | 43 x 120 ft |
| Price per Land SqFt | $162.03 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 002-221-420 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
15522 87a Avenue
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,721 sqft |
| Price / SqFt: | $639 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,253 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3114526 |
| Distance: | 206 m |
8722 154a Street
| Asking Price: | $1,350,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,448 sqft |
| Price / SqFt: | $932 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,506 sqft) |
| Days on Market: | 91 |
| MLS® Number: | R3093509 |
| Distance: | 255 m |
8666 August Drive
| Asking Price: | $1,325,890 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,609 sqft |
| Price / SqFt: | $824 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,290 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3090208 |
| Distance: | 459 m |
8891 157 Street
| Asking Price: | $1,275,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,828 sqft |
| Price / SqFt: | $697 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,285 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125768 |
| Distance: | 666 m |
15474 90 Avenue
| Asking Price: | $1,049,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,552 sqft |
| Price / SqFt: | $676 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,602 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3106816 |
| Distance: | 788 m |
15478 90 Avenue
| Asking Price: | $1,129,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,729 sqft |
| Price / SqFt: | $653 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,611 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3089948 |
| Distance: | 803 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,326,000 | $26,300 | $1,352,300 | -5.9% |
| 2025 | $1,404,000 | $32,500 | $1,436,500 | -0.7% |
| 2024 | $1,415,000 | $31,700 | $1,446,700 | +2.4% |
| 2023 | $1,386,000 | $27,300 | $1,413,300 | +10.8% |
| 2022 | $1,247,000 | $29,100 | $1,276,100 | +37.5% |
| 2021 | $894,000 | $33,900 | $927,900 | +6.7% |
| 2020 | $834,000 | $35,400 | $869,400 | -0.6% |
| 2019 | $836,000 | $38,800 | $874,800 | -4.4% |
| 2018 | $872,000 | $43,100 | $915,100 | +15.9% |
| 2017 | $759,000 | $30,700 | $789,700 | - |
Asking Price is 11.3% lower than Assessed Value (2026).