







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,696 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,365 sqft |
| Age | 37 years (1989) |
| Land |
| Land Size | 0.19 ac (8,271 sqft) |
| Land Frontage | 59 ft |
| Land Dimensions | 59 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 014-264-005 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263106738/83dcefb7.jpeg)
15032 Spenser Drive
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,712 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,260 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3085111 |
| Distance: | 436 m |
8707 147 Street
| Sold Price: | $1,195,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,741 sqft |
| Price / SqFt: | $436 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,265 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3054280 |
| Distance: | 731 m |
8563 145 Street
| Sold Price: | $1,270,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,691 sqft |
| Price / SqFt: | $472 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,584 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3046057 |
| Distance: | 806 m |
14409 Chartwell Drive
| Sold Price: | $1,362,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,123 sqft |
| Price / SqFt: | $642 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,958 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3065894 |
| Distance: | 827 m |
8714 151b Street
| Sold Price: | $1,160,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,272 sqft |
| Price / SqFt: | $511 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,114 sqft) |
| Days on Market: | 123 |
| MLS® Number: | R3066021 |
| Distance: | 986 m |
14458 Chartwell Drive
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-May-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,573 sqft |
| Price / SqFt: | $447 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,514 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3109438 |
| Distance: | 1.1 km |
14906 83a Avenue
| Asking Price: | $1,325,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,636 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,518 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3105418 |
| Distance: | 115 m |
14919 Spenser Drive
| Asking Price: | $1,366,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,709 sqft |
| Price / SqFt: | $504 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,104 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3122495 |
| Distance: | 348 m |
8099 148a Street
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,127 sqft |
| Price / SqFt: | $658 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,287 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3125868 |
| Distance: | 544 m |
14518 85a Avenue
| Asking Price: | $1,325,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,858 sqft |
| Price / SqFt: | $713 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,180 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126397 |
| Distance: | 702 m |
14610 87 Avenue
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,975 sqft |
| Price / SqFt: | $658 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,088 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114647 |
| Distance: | 804 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,288,000 | $188,000 | $1,476,000 | -8.2% |
| 2025 | $1,397,000 | $210,000 | $1,607,000 | -2.0% |
| 2024 | $1,406,000 | $233,000 | $1,639,000 | -1.5% |
| 2023 | $1,408,000 | $256,000 | $1,664,000 | +12.7% |
| 2022 | $1,246,000 | $230,000 | $1,476,000 | +37.2% |
| 2021 | $870,000 | $206,000 | $1,076,000 | +10.1% |
| 2020 | $786,000 | $191,000 | $977,000 | -5.8% |
| 2019 | $853,000 | $184,000 | $1,037,000 | -4.5% |
| 2018 | $928,000 | $158,000 | $1,086,000 | +19.2% |
| 2017 | $753,000 | $158,000 | $911,000 | - |