







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,082 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,412 sqft |
| Age | 16 years (2010) |
| Land |
| Land Size | 0.27 ac (11,948 sqft) |
| Land Frontage | 23.88 ft |
| Land Dimensions | 23.88 x IRREG ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-Apr-30 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 028-017-749 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
17879 70 Avenue
| Sold Price: | $1,349,890 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,351 sqft |
| Price / SqFt: | $403 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,745 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3103989 |
| Distance: | 379 m |
17848 70 Avenue
| Sold Price: | $1,475,000 |
| Sold Date: | 2026-May-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,540 sqft |
| Price / SqFt: | $417 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,651 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3123058 |
| Distance: | 429 m |
18296 66 Avenue
| Sold Price: | $1,565,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,645 sqft |
| Price / SqFt: | $429 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,523 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3111083 |
| Distance: | 1.4 km |
18345 66 Avenue
| Sold Price: | $1,610,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,800 sqft |
| Price / SqFt: | $424 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,515 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3100533 |
| Distance: | 1.4 km |
18290 Claytonwood Crescent
| Sold Price: | $1,557,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,690 sqft |
| Price / SqFt: | $422 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,332 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3075407 |
| Distance: | 1.7 km |
18755 65 Avenue
| Sold Price: | $1,430,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,322 sqft |
| Price / SqFt: | $430 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,030 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3110541 |
| Distance: | 2.2 km |
7037 178 Street
| Asking Price: | $1,549,900 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,525 sqft |
| Price / SqFt: | $440 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,897 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3125907 |
| Distance: | 307 m |
6791 178b Street
| Asking Price: | $1,649,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,596 sqft |
| Price / SqFt: | $459 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,050 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3114609 |
| Distance: | 828 m |
18202 69 Avenue
| Asking Price: | $1,540,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,024 sqft |
| Price / SqFt: | $383 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,028 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118801 |
| Distance: | 870 m |
18265 Claytonhill Drive
| Asking Price: | $1,899,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,039 sqft |
| Price / SqFt: | $470 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,861 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3110380 |
| Distance: | 1.4 km |
18361 66 Avenue
| Asking Price: | $1,449,000 |
| Listing Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,425 sqft |
| Price / SqFt: | $423 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,028 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3129271 |
| Distance: | 1.4 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,377,000 | $484,000 | $1,861,000 | -6.6% |
| 2025 | $1,444,000 | $549,000 | $1,993,000 | -5.5% |
| 2024 | $1,503,000 | $606,000 | $2,109,000 | -0.3% |
| 2023 | $1,480,000 | $636,000 | $2,116,000 | +11.7% |
| 2022 | $1,319,000 | $575,000 | $1,894,000 | +32.6% |
| 2021 | $941,000 | $487,000 | $1,428,000 | +7.0% |
| 2020 | $918,000 | $417,000 | $1,335,000 | -2.3% |
| 2019 | $877,000 | $489,000 | $1,366,000 | +4.0% |
| 2018 | $814,000 | $500,000 | $1,314,000 | +9.1% |
| 2017 | $757,000 | $447,000 | $1,204,000 | - |